Logo

Agris Galvanovskis: “4. vietai šoreiz plus zīme”

Agris Galvanovskis: “4. vietai šoreiz plus zīme”

Pirmais rūdījums izlašu līmeņa basketbolā, pozitīva komandas snieguma kvalitātes dinamika un daudzi spēlētāji ar labām izaugsmes perspektīvām – Latvijas puišu U16 izlases galvenais treneris Agris Galvanovskis pēc starta Baltijas jūras kausa izcīņā Tallinā vērās uzmanību uz ilgtermiņa perspektīvām nevis sportiskajiem rezultātiem. Kadeti Tallinā piedzīvoja trīs zaudējumus (ar Somijas komandu 49:74, Zviedriju 68:75, Igauniju pagarinājumā 67:73) un ierindojās 4. vietā.

Vai Tallinā spēlējāt optimālā sastāvā?

Agris Galvanovskis. Šajā vecumā nevar kategoriski sadalīt optimālā un neoptimālā sastāvā. Kandidātu sarakstā sākotnēji bija 24 spēlētāji, uz treniņnometni uzaicinājām 16. Tie, kuri piecos treniņos sevi parādīja vislabāk, aizbrauca uz Tallinu. Pēdējā treniņā potīti savainoja saspēles vadītājs Juris Vītols, kurš, visticamāk būtu bijis divpadsmitniekā.  Taču kandidātu sarakstam punkts nav pielikts. Noteikti gribu vismaz treniņos pārbaudīt vairākus puišus, kurus iesaka sporta skolu treneri. Līdz pavasarim kāds var strauji progresēt, bet kāds, tieši pretēji, apstāties izaugsmē.

Kādi bija galvenie iemesli pirmajā spēlē piedzīvotajai sagrāvei pret Somijas komandu?

Nespējām uzreiz pārslēgties no tā basketbola, ko ikdienā spēlējam LJBL un Eiropas jaunatnes līgā, uz līmeni, kādā spēlē izlašu komandas. Saskaroties ar daudz lielāku pretinieku agresivitāti, iestājās apjukums, kas izraisīja milzum daudz nepiespiesto kļūdu. Turklāt no vairāku komandu līderiem veidotai izlasei vienmēr vajag laiku, lai sadalītu “lomas” un katrs spēlētājs pieņemtu savu vietu komandā. Piedevām vairākiem spēlētājiem izlasē jādarbojas citās pozīcijās, nekā pierasts sporta skolā.

Somi bija gatavāki šādam līmenim?

Taktiskā ziņā – noteikti. Viens no iemesliem – Somijas kadetu izlases dalībnieki dzīvo un trenējas kopā internātā. Bija jūtams, ka komanda ir labi saspēlējusies un katrs spēlētājs zina, kas jādara un ko katrā epizodē darīs partneris. Arī zviedri spēlēja taktiski gudri. Mums savstarpējā saprašanās ar katru spēli uzlabojās.

Kas sagādāja lielākās problēmas?

Prasme pieņemt lēmumus un iekļūties komandas spēlē. Izlasē nevar rīkoties kā sporta skolas komandā, kur līderis bieži paņem bumbu un viens atrisina visas problēmas. Izlasē tas neiet cauri, jo pretinieku aizsardzība neļauj tā izvērsties. Aizsardzībā trūkst agresivitātes. Spēlētājus bija jāpiespiež pretiniekus segt pa visu laukumu. Tāds stils nav iestrādāts instinkta līmenī, tāpēc spēles karstumā kāds ik pa laikam aizmirst izdarīt savu dabiņu un uzreiz cieš visa komanda. Tādas epizodes sakrājas, un rezultāts redzams uz tablo. Slikti metām sodus.

Progress bija?

Bija. Runājām, skatījāmies savu darbību videoierakstus. Kāds saprata ātrāk, kāds vēlāk, bet ar katru spēli aina uzlabojās. Pret Zviedrijas komandu, kas uzvarēja visā turnīrā, brīžiem pārņēmām iniciatīvu un varējām viņus pieveikt. Igauņiem piekāpāmies pagarinājumā. Zaudējumi vienmēr ir nepatīkami, bet šoreiz svarīgāk par rezultātu bija dot iespēju spēlētājiem izpausties, arī labot savas kļūdas. Bija pozitīvi piemēri – puisis pirmajos divos mačos “nekāds”, bet pēdējā parādīja, ka var spēlēt labi.

Kāds ir šīs komandas potenciāls?

Labs, jo lielākā daļa puišu vēl ir augšanas procesā. Nāks klāt gan auguma centimetri, gan fiziskais briedums. Pagaidām nav pieteikušies izteikti snaiperi, toties ir divi 210 cm gari “torņi”, kādi U16 izlasēs mums bijuši retums. Ir labas iespējas spēlēt “caur garajiem”, neaizraujoties ar tālmetieniem. Arī aizsargu pozīcijās ir puiši, kas garāki par 190 cm.

Kāds turpmākais darba plāns?

Pirmkārt, par katru spēlētāju uzrakstīšu info sporta skolu treneriem, pievēršot uzmanību lietām, kuras jāattīsta īpaši. Centīšos reizi nedēļā pulcēt izlases kandidātus uz koptreniņiem. Janvāra beigās dosimies uz pārbaudes turnīru Turcijā, kas dos ļoti vērtīgu pieredzi un palīdzēs nostiprināt Tallinā sāktās iestrādes. Pavasarī spēlēsim Eiropas Jaunatnes līgas U17 grupas superfinālā. Jāstrādā gan pie individuālās meistarības slīpēšanas, gan taktikas izpratnes un prasmes iekļauties komandas spēlē. Esam tikai gara ceļa sākumā.

Guntis Keisels

Komentāri (1)

Seko mums!