Logo

Latvija – Zviedrija: basketbola attiecību vēsturiskie krustpunkti

Latvija – Zviedrija: basketbola attiecību vēsturiskie krustpunkti

Latvijas sieviešu valstsvienība Eiropas čempionāta astotdaļfinālā pirmdien, 1. jūlijā, plkst.18:30 „Arēnā Rīga” sacentīsies ar Zviedrijas izlasi. Pirmajā posmā abas komandas savās grupās izcīnīja pa vienai uzvarai, kas latvietēm A grupā deva 3. vietu, bet zviedrietēm B kvartetā – 2. vietu. Uzvarētājas ceturtdien Belgradā ceturtdaļfinālā spēlēs ar D grupas labāko komandu Serbijas izlasi.

Tā būs Latvijas – Zviedrijas sieviešu basketbola valstsvienību 16.spēle valstsvienību līmenī un līdz šim pārsvars bijis pretiniecēm – 3:12. Piedevām zviedrietes bijušas pārākas visās trijās oficiālajās spēlēs Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīros – 75:81 (1993. gadā), 59:60 (1995) un 71:73 (2001). Toties Latvijas komanda uzvarējusi pēdējā savstarpējā spēlē 2018. gada 17. augustā – 67:62.

Sieviešu valstsvienību spēles bijusi tikai viena lappuse Latvijas un Zviedrijas attiecībās basketbola laukumus un ap tiem.

Basketbolu Zviedrijā nopietni sāka spēlēt tikai pēc Otrā pasaules kara un pirmie to darīja latviešu un igauņu bēgļi. Pamazām ar basketbola „bacili” tika aplipināti arī zviedri, bet pirmajās savstarpējās spēlēs virsroka bija iebraucējiem. Latviešu komandas uzvarējušas gan Stokholmas, gan Gēteborgas meistarsacīkstēs.

Pirmais Zviedrijas čempionāts basketbolā notika 1954.gadā, bet tikai 1958.gadā Zviedrijas Basketbola federācija pirmo reizi ļāva startēt ieceļotājiem. Šo iespēju spoži  izmantoja Sporta kluba „Rīga” komanda, izcīnot čempionu titulu.

Latvieši aktīvi iesaistījās Zviedrijas Basketbola federācijas darbā. Ali Strunke no 1953. līdz 1958., kā arī no 1962. līdz 1987.gadam bija Zviedrijas basketbola federācijas ģenerālsekretārs.  Juris Reneslācis no 1957. līdz 1963.gadam bija Zviedrijas vīriešu izlases galvenais treneris, Jānis Zariņš no 1983. līdz 1985.gadam vadīja sieviešu valstsvienību. Vairāk nekā desmit latviešu no 1952. līdz 1991.gadam spēlējuši Zviedrijas vīriešu un sieviešu izlasēs.

Zviedrijā dzīvojušo un basketbolu spēlējušo latviešu gaitas teju pusgadsimta garumā fiksējis fotogrāfs Fricis Forstmanis, kura darbi Eiropas čempionāta laikā apskatāmi “Arēna Rīga” foajē.

Attēlā: kopīgās vēstures mirklis. SK “Riga” sieviešu komanda – Stokholmas reģiona čempiones 1956. gadā. Aizmugurē no kreisās: Justīne Zemgals, Juris Reneslācis (treneris). Priekšējā rindā no kreisās: Elizabete Zemgals, Inta Āboliņš, Daina Dinvietis, Sarmīte Dinvietis

Foto: Fricis Forstmanis

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!