Logo

Pasaules labākie juniori Liepājā, Valmierā un Rīgā

Pasaules labākie juniori Liepājā, Valmierā un Rīgā

Viņi ir klāt. No 30. jūnija līdz 10. jūlijam Liepājā, Valmierā un Rīgā notiks desmitā FIBA U19 Pasaules čempionāta spēles, kuras Latvijā pulcē 192 labākos jaunos basketbolistus no 16 valstīm un pieciem kontinentiem. Latvijas izlase B grupā Vidzemes Olimpiskajā centrā 30. jūnijā spēlēs ar Taivānu, 1. jūlijā ar Austrāliju un 2. jūlijā ar Argentīnu, visu spēļu sākums 20:30.

Globālo talantu parāde notiks desmito reizi

1891. gadā trīsdesmit gadus vecais kanādiešu sporta skolotājs Džeimss Neismits izgudroja basketbolu – spēli, kura 120 gadu laikā aptvērusi visu zemeslodi. Šodien Starptautiskā Basketbola federācija FIBA apvieno 213 nacionālās federācijas un groza bumba kļuvusi par populārāko sporta spēli Olimpiskajās spēlēs. Tā noticis, jo Olimpiskajā futbola turnīrā var piedalīties tikai spēlētāji vecumā līdz 23 gadiem.

No 1979. gada FIBA rīko Pasaules čempionātu spēlētājiem, kuri nav pārsnieguši 19 gadu vecumu. Pirmajā finālturnīrā Brazīlijā spēlēja 1960. gadā dzimuši un jaunāki spēlētāji, savukārt vasaras pilnbriedā Valmierā, Liepājā un Rīgā redzēsim 1992. gadā un vēlāk dzimušos globālos talantus.

Līdz 2007. gada turnīram Novisadā, Serbijā, pasaules labākie juniori pulcējās reizi četros gados. Šāds formāts neļāva sevi apliecināt katras paaudzes izcilniekiem, tāpēc FIBA pieņēma lēmumu rīkot sacensības reizi divos gados. Devītais čempionāts 2009. gada jūlijā pirmo reizi notika Dienvidu puslodē – salu valstī Jaunzēlandē. Deviņus mēnešus vēlāk Latvija apsteidza Irānu, iegūstot tiesības rīkot desmito Pasaules čempionātu.

FIBA rīkoto Pasaules čempionātu rangā U19 turnīrs ierindojas trešajā vietā aiz Pasaules vīriešu un sieviešu čempionātiem, kuri joprojām notiek reizi četros gados. Olimpisko spēļu basketbola turnīri tiek rīkoti ar ciešu FIBA līdzdalību, taču formāli atrodas spēļu saimnieku pārraudzībā.

Pirmajos deviņos turnīros vislabāk veicies ASV basketbolistiem, kuru rēķinā ir septiņas medaļas, tai skaitā četri zelti (Salvadora 1979, Palma de Maljorka 1983, Edmontona 1991, Oklenda 2009). Pa vienam triumfam ir Serbijai (Novi Sada 2007), Austrālijai (Saloniki 2003), Spānijai (Portugāle 1999), Grieķijai (Atēnas 1995) un Dienvidslāvijai (Bormio 1987). Jāatzīmē, ka Grieķijas un Serbijas junioriem panākumu izdevies izcīnīt savās mājās.

Izspēles kārtība: 62 spēles 11 dienās

Pasaules čempionātā 16 komandas tiek sadalītas četrās grupās pa četrām komandām katrā,
no 30. jūnija līdz 2. jūlijam Liepājā un Valmierā izspēlējot viena apļa turnīru, piemēram, Latvijai B grupā jāsacenšas ar Taivānu, Austrāliju un Argentīnu.

 

 
 

 

Katras grupas trīs labākās komandas iekļūst kvalifikācijas kārtā, kur tām 4. - 6. jūlijā Rīgā jāsacenšas ar kaimiņu apakšgrupas vadošo vienību trio (A1, A2, A3 + B1, B2, B3 = E grupa; C1, C2, C3 + D1, D2, D3 = F grupa). Tātad Latvijai, pārvarot pirmo kārtu, pretinieces jāmeklē starp Brazīlijas, Krievijas, Polijas un Tunisijas komandām.

E un F grupu četras labākās komandas 8. jūlijā spēlēs ceturtdaļfinālā (E1 – F4, E2 – F3, E3 – F2, E4 - F1), uzvarētājām turpinot cīņu par medaļām. Pusfināli notiks 9. jūlijā, spēles par trešo un pirmo vietu 10. jūlijā. Spēles par trīspadsmito vietu 4. un 5. jūlijā notiks Liepājā.

Astoņu labāko komandu grafiks solās būt ļoti spraigs, jo vienpadsmit dienās jāaizvada deviņas spēles. Tādos apstākļos ieguvējas būs komandas ar līdzvērtīgāku sastāvu, kur rezervisti var pastiprināt savas vienības spēli.

Medaļu pretendenti

Par vietām labāko astoņniekā var pacīnīties vismaz divpadsmit komandas, uz medaļām tēmē desmit no tām. Vājākas izredzes ir Āfrikas un Āzijas komandām, kurām pagaidām nav bijis daudz argumentu cīņā ar konkurentēm no Eiropas, Ziemeļamerikas, Dienvidamerikas un Okeānijas. Izņēmums ir Ķīna, kura, pateicoties milzīgajiem cilvēku resursiem, spēj atlasīt augumos garu un ātru komandu. Pieticīgākas iespējas ir Āzijas vicečempionei Korejai, bronzas medaļniecei Taivānai, kā arī Āfrikas čempionāta finālistēm Ēģiptei un Tunisijai.

Zelta medaļu pretendentu pirmajā rindā ir ASV un Lietuvas komandas, taču ļoti spēcīgi sastāvi ir arī Serbijai, Krievijai, Austrālijai, Brazīlijai, Argentīnai, Kanādai un Latvijai. Gados jaunākas komandas nekā sāncenšiem ir pirmā U17 Pasaules čempionāta sudraba medaļniecei Polijai un Eiropas U16 čempionāta uzvarētājai Horvātijai. Veiksmes gadījumā tās var sasniegt turnīra ceturtdaļfinālu.

Četrpadsmit no sešpadsmit valstsvienībām ir pasaules jauniešu ranga vadošo komandu divdesmitniekā. Tajā vieta nav atradusies tikai #39 Taivānai un turnīra debitantei Tunisijai. Finālsacensībām nekvalificējās #5 Grieķijas, #7 Francijas, #10 Spānijas, #11 Turcijas, #19 Itālijas (visas Eiropa) un #13 Puertoriko juniori.

Latvijas valstsvienība

Gatavojoties finālturnīram, Latvijas treneri pārbaudīja 23 spēlētājus, no kuriem uz pēdējo treniņnometni Valmierā tika atlasīti 15 basketbolisti. Labāko vidū ir četri basketbola skolas “Rīga” audzēkņi Kaspars Vecvagars, Dāvis Bertāns, Jānis Timma un Edmunds Dukulis, trīs Ventspils pārstāvji Dāvis Čoders, Kārlis Apsītis un Andrejs Gražulis, trīs Daugavas sporta nama censoņi Artūrs Vītiņš, Ojārs Siliņš un Artūrs Bricis, valmierietis Mārcis Vītols, liepājnieks Arnolds Helmanis, ogrēnietis Renārs Magone, centra spēlētājs Aleksejs Rostovs no “Ķeizarmeža” un jelgavnieks Artūrs Brēmers no “Rīdzenes”.

Seši nosauktie ziemas sezonā savas basketbola iemaņas papildināja ārzemēs, spēlēšanu apvienojot ar mācībām vidusskolā. Saspēles vadītājs Kaspars Vecvagars kopā ar Kauņas “Žalgira” junioru komandu maijā Barselonā spēlēja jaunatnes Eirolīgas finālā. Uzbrucējs Dāvis Bertāns kopā ar Eirolīgas klubu Ļubļanas “Union Olimpija” jūnijā nopelnīja sudraba medaļu Slovēnijas čempionātā.

Spēka uzbrucēja Edmunda Dukuļa pārstāvēta Itālijas komanda “Bennet Cantu” finišēja otrajā vietā Itālijas čempionāta regulārajā sezonā un “play-off” cīņās sasniedza Eiropas otra spēcīgākā nacionālā čempionāta finālu. Uzbrucējs Ojārs Siliņš cita Itālijas kluba “Reggio Emilia” junioru komandas rindās ieguva bronzas medaļu valsts U19 čempionātā. Par abiem rakstīja Eiropas pazīstamākais basketbola žurnāls “SuperBasket”.

Aleksejs Rostovs kopā ar Haraldu Kārli, Oskaru Reinfeldu un Erniju Ansonu trenējās Kanāriju basketbola akadēmijā Spānijā, savukārt Artūrs Brēmers un U20 izlases kandidāts Arnis Lībažs pārstāvēja vienu no labākajām ASV vidusskolām “Westwind Prep”, pavasarī kļūstot par Arizonas pavalsts čempioniem.

Swedbank Latvijas jaunatnes basketbola līgas otro zelta medaļu izcīnīja Jānis Timma, kura pārstāvētā komanda “BS Rīga” finālā pieveica Artūra Vītiņa un Artūra Briča vienību DSN. Bronzas medaļas ventspilniekiem Čoderam, Apsītim un Gražulim. Timma tika atzīts par finālturnīra vērtīgāko spēlētāju, vēl pirms tam pārbaudoties Eirolīgas klubā “Khimki” un Bambergas vienībā Vācijā.

Treneri Ziedonis Jansons, Dainis Bertāns un Līga Kļaviņa otro gadu pēc kārtas guva dubultpanākumu Latvijas čempionātos, uzvarot gan Latvijas Basketbola līgas otrajā divīzijā, gan U19 čempionātā. Solīda cīņu pieredze ir trenerim Mārtiņam Zībartam, kura vadībā Latvijas jaunietes 2010. gadā izcīnīja bronzas medaļas Eiropas U20 čempionātā Liepājā un Grobiņā. Pirms tam treneris, vadot kadetes un juniores, nopelnīja valstij vietas Eiropas čempionāta A divīzijā, bet 2008. gadā ar basketbola klubu “Barons/LMT” izcīnīja FIBA Eiropas kausu.

Latvijas izlase pasaules U19 čempionātā

NrSpēlētājsPozīcijaAugumsDz.gadsSp.skolaKomanda
4 Kaspars Vecvagars PG 193 cm 1993. BS Rīga Žalgiris (Lietuva)
5 Dāvis Čoders PG 182 cm 1992. Ventspils Spars Ventspils Augstskola
6 Ojārs Siliņš SF 201 cm 1993. BS Rīga/DSN Reggio Emilia (Itālija)
7 Kārlis Apsītis SG 198 cm 1992. Ventspils Spars Ventspils Augstskola
8 Dāvis Bertāns SF 208 cm 1992. BS Rīga Olimpija (Slovēnija)
9 Renārs Magone PF 201 cm 1992. Ogres BS Ogres BS
10 Artūrs Brēmers SG 188 cm 1992. BS Rīga/Rīdzene Westwind Prep. (ASV)
11 Jānis Timma SG 199 cm 1992. BS Rīga BAA Rīga
12 Edmunds Dukulis C 204 cm 1992. BS Rīga Cantu (Itālija)
13 Artūrs Vītiņš PF 195 cm 1992. BS Rīga/DSN BS Daugava
14 Arnolds Helmanis PF 201 cm 1992. Liepājas BS Liepājas Lauvas
15 Aleksejs Rostovs C 204 cm 1992. Ķeizarmežs CBA (Spānija)

Galvenais treneris Ziedonis Jansons (BS Rīga)
Treneri Dainis Bertāns (BS Rīga), Mārtiņš Zībarts (BK Ventspils)
Fiziskās sagatavotības trenere Līga Kļaviņa (BS Rīga)
Treneris-skauts Gunārs Gailītis
Fizioterapeite Baiba Černovska
Menedžeris Viktors Zujevs

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!