Logo

Aldaris LBL pusfināls: vēsturiska pieredze prognozē "Ventspils" uzvaru

Aldaris LBL pusfināls: vēsturiska pieredze prognozē

Sestdien plkst.17 Ventspils Olimpiskajā centrā sāksies Aldaris Latvijas Basketbola līgas izslēgšanas turnīra pusfināla sērijas BK „Ventspils” – BK „Jēkabpils” izšķirošā piektā spēle (Best4sport TV tiešraide internetā un  Lattelecmom interaktīvās televīzijas 415.kanālā). Pirmajos divos mačos uzvarēja „Ventspils” (79:68 un 88:81), bet tad "Jēkabpils" divreiz revanšējās (78:69 un 87:85). LBL 24 gadus ilgajā vēsturē šī būs tikai sestā reize, kad pusfināla sērijas uzvarētāju noskaidrošanai vajadzīgs maksimālais spēļu skaits.

LBL pusfināla sēriju sižeti raksturo Latvijas vīriešu basketbola īpatnību. Proti, tradicionāli divas komandas finansiālo iespēju un komplektācijas ziņā bijušas pārākas par konkurentiem, ceļā uz finālu konkurentus turot solīdā atstatumā. Tāpēc pusfināla sēriju sižeti spriedzes ziņā bieži atpalikuši no ceturtdaļfināliem vai fināliem, un tikai piecas reizes pamatturnīrā zemāku vietu ieņēmušai komandai izdevies uzveikt kādu no favorītiem (divi šādi gadījumi fiksēti „treknajos gados”, kad „lielais duets” patiesībā bija pārtapis „lielajā trijniekā”).

Interesanti, ka minētajos piecos gadījumos „pastarīšiem” savu pārākumu izdevās pierādīt gana pārliecinoši – trīsreiz ar 3-1 („Bonus” – „LainERS” 1994.gadā, „ASK Rīga” – BK „Ventspils” 2008.gadā un „Barons/LMT” – „ASK Rīga” 2009.gadā), vienreiz 2-0 („Barons/LU” – „Valmiera” 2005.gadā) un vēl vienu reizi uzvara gūta divu spēļu summā („Bonus” – „Ādaži/Interlatvija” 2003.gadā). Toties, kad lieta nonākusi līdz izšķirošajai spēlei, uzvara tradicionāli tikusi favorītiem, kuri izmantojuši mājas priekšrocības.

2014.gads. BK "Ventspils" un BK "Jēkabpils" pirmā dueļa sākums nekādu trilleri nevēstīja - pamatturnīra uzvarētāji ventspilnieki pārspēja pretiniekus ar 86:70. Taču pēc divām dienām Jēkabpilī mājinieki uzspieda favorītiem cīņu punkts punktā un galotnē Rinalds Sirsniņš sodus meta aukstasinīgāk (3/4) nekā Lorenco Viljamss (0/2) - 75:73 "Jēkabpils" labā. Ventspilnieku prettrieciens bija ļoti iespaidīgs (110:61), tomēr izšķirošo pārsvaru nenodrošināja. Ceturtajā spēlē "Jēkabpils" bija vadībā gandrīz no pirmās minūtes, uzvarot ar 85:71 (uzvarētājiem Trojs Bārnīss guva 25 punktus). Izšķirošā spēle Ventspilī bija nervoza. Mājinieki turējās vadībā, tomēr četras minūtes pirms beigām izredzes vēl bija arī viesiem (64:60). Galu galā pieredze darīja savu - 77:67, sērijā 3:2 "Ventspils" labā un atvērts ceļš pretī čempionu titulam, kas finālā ar "VEF Rīga" nāca vieglāk (4-1). 

Ventspilnieku pašreizējā sastāvā pērnās sērijas pieredze ir Dāvim Lejasmeieram, Mārim Gulbim, Artjomam Butjankovam, Hārvijam Grantam, kā arī pērn barikāžu pretējā pusē bijušajam Trojam Bārnīsam un patlaban savainojuma dēļ nespēlējošajam Akselim Vairogam. "Jēkabpils" sastāvā arī pērn cīnījās Rinalds Sirsniņš, Pāvels Veselovs, Mikus Sokolovs un Oskars Virsis. kā arī savainojumu ārstējošais Jānis Pozņaks. 

2010.gads. Pamatturnīrā pārsteigumu sagādāja BK „Barons”, apsteidzot abas Eiropas kausu izcīņā spēlējušās komandas „VEF Rīga” un BK „Ventspils”, turklāt „sarīdot” tās savā starpā jau Latvijas čempionāta pusfinālā. Īsi pirms tā abas komandas jau satikās uz Baltijas Basketbola līgas ceturtdaļfināla „šaurās laipas”, un tajā sērijā dramatiskā cīņā virsroku guva ventspilnieki. LBL mačos līdzsvars tika atjaunots. Pirmajā spēlē Rīgā uzvarēja viesi (81:80), tad divreiz – rīdzinieki (87:85 un 92:69), ceturtajā spēlē Ventspilī mājinieki izlīdzināja rezultātu (100:75), bet piektajā mačā virsroku guva „VEF Rīga” (97:85). Finālā vefs vēlreiz cīnījās līdz „pēdējai patronai”, bet zaudēja „Baronam” ar 3-4.

2007.gads. Pagaidām vissaspringtākā sērija, kurā cīņa visas 200 minūtes ritēja punkts punktā – īsts derbijs starp „ASK Rīga” un „Barons/LMT”. Par mājas priekšrocībām runāt varēja tikai simboliski, tomēr komandas konsekventi uzvarēja tikai „savās” spēlēs – 94:93, 72:73, 68:66, 78:80, 79:74. Finālā „ASK Rīga” klājās mazliet vieglāk – pret „Ventspili” 4-2.

 

 

 

2004.gads. „Skonto” komanda savā pēdējā sezonā īsi pirms izslēgšanas turnīra palika bez NBA draftam gatavotā Andra Biedriņa un cīņā ar iepriekšējās sezonas bronzas komandu „Valmieras pienu” bija spiesta izmantot „rezerves patronu” – 91:76, 83:90 un 94:64 (neparedzot intrigas iespēju, rīkotāji Nolikumā bija ierakstījuši, ka pusfinālā sērijas ilgst līdz divām uzvarām). Finālā „Skonto” pret „Ventspili” togad variantu nebija – 0:4.

1999.gads. BK „Ventspils” savā otrajā pilnjaudas sezonā nopietni gatavojās atņemt čempionu troni iepriekš neuzvaramajiem „Brocēniem”. Bet pusfinālā atdūrās pret „cinīti” vārdā Gulbenes „ASK/Buki”, kurus pavasarī bija pastiprinājuši trīs „broču” sistēmas spēlētāji, tai skaitā snaiperis Kristaps Purnis un centrs Mārtiņš Skirmants, kuri drīz vien kļuva par „Ventspils” līderiem.

Kaut gan sezonu jaudīgi aizvadījušais „Ventspils” pieredzējušais sastāvs (valstsvienībā rūdītie Kārlis Muižnieks, Edmunds Valeiko, Aigars Zeidaks, Jānis Laksa, Aigars Vītols, Sandis Buškevics plus divi meistarīgi amerikāņi, plus galvenais treneris Armands Krauliņš) topavasar spēlēja pasmagi, pirms pusfināla nopietnas problēmas viņiem netika paredzētas. Bet jau pirmajā mačā Ventspilī „Buku” ragi izrādījās nepatīkami spēcīgi – 79:88. Tūlīt „Ventspils” gan pārliecinoši revanšējās (98:74), bet, kad sērija pārcēlās uz Gulbeni, favorītu mītnē sāka just gruzduma smaku – trešajā mačā „ASK/Buki” sagrāva ventspilniekus ar 86:64 (Purnim 34 punkti), izvirzoties vadībā ar 2:1!

Uz karstām pēdām attīstīt panākumu gulbenieši gan nespēja, ceturtajā spēlē piekāpjoties ar 69:106. Pirms piektās spēles Ventspilī publiskajā telpā valdīja viedoklis, ka brīnumi beigušies, tomēr izšķirošais mačs ievirzījās negaidītā gultnē. Proti, ventspilnieku pieredzējušie līderi nervozajā gaisotnē nekādi nespēja realizēt savu potenciālo pārsvaru, pieļaudami elementāras kļūdas, un neprecīzi metot no visizdevīgākajām situācijām. Taču arī jaunie gulbenieši netika galā ar spriedzi un negaidīti pavērtajām izredzēm. Abām komandām cīkstoties vienai ar otru un katrai arī pašai ar sevi, 37.minūtē rezultāts bija tikai 68:64 „Ventspils” labā. Tikai galotnē „Ventspils” līderu rūdījums izdarīja savu – 76:66 un 3:2. „Ja piektajā mačā būtu parādījuši visu, ko spējam, rezultāts varēja būt arī savādāks...” allaž reālistiski noskaņotais „ASK/Buki” galvenais treneris Maigonis Valdmanis atzina, ka visas iespējas šai reizē netika izmantotas.

Laimīgi tikuši finālā, ventspilnieki tomēr vēlreiz piekāpās „ASK/Brocēni-LMT” (2-4), pirmā titula iegūšanu atliekot uz nākamo gadu.

Guntis Keisels, basket.lv

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!