Logo

FIBA mentoru programma – jaunas zināšanas trenerēm un tiesnesēm

FIBA mentoru programma – jaunas zināšanas trenerēm un tiesnesēm

Bertānu Valmieras Basketbola skolas trenere Dace Cinīte un FIBA kategorijas tiesnese Kristīne Simanoviča piedalījušās FIBA organizētajā sieviešu treneru un tiesnešu attīstības projektā, ko līdzfinansē Eiropas Savienības Erasmus+ sporta programma.

2021. gada jūlijā Slovēnijas pilsētā Postojnā notikušajā tradicionālajā Eiropas sieviešu basketbola nometnē abas latvietes tika izraudzītas līdzdalībai mentoru programmā. Tās ietvaros sezonas laikā sešām trenerēm un sešām tiesnesēm bija iespēja klātienē un neklātienē tikties ar augstākā līmeņa profesionālēm un profesionāļiem, iegūstot jaunas zināšanas un pieredzi, kā arī vērtīgus impulsus turpmākajam darbam.

“Iespēja ieskatīties Eiropas čempiones Marinas Malkovičas, Eirolīgas daudzkārtējās uzvarētājas Natālijas Hejkovas, slavenā Aito Garsijas Renesesa un citu atzītu speciālistu profesionālajā virtuvē bija gan interesanta, gan ļoti vērtīga,” uzsver Dace Cinīte. “Gan neklātienes tikšanās zūmā, gan klātienes nodarbībās Barselonā pārrunājām dažādus profesionālās izaugsmes jautājumus un trenera darba psiholoģiskos aspektus. Pieredzējušās treneres it kā neatklāja “jaunu Ameriku”, bet, pamatojoties uz savu bagāto pieredzi, salika interesantus akcentus. Piemēram, cik svarīgi ir jebkurā vecumā turpināt strādāt pie tehnisko elementu slīpēšanas, lai neapstātos pašizaugsme.  Ka treneriem, īpaši strādājot ar jauniešiem, ir jāprot atbildēt uz visiem jautājumiem, tai skaitā tādiem, kas neskar basketbolu. Ka jāveido labas cilvēciskās attiecības, veidojot atgriezenisko saikni ar audzēkņiem. Ka svarīgi ir izvirzīt ļoti konkrētu mērķi katram treniņam. Ka trenera misija ir palīdzēt spēlētājam sasniegt viņa paša nospraustos mērķus, nevis uz kaut ko piespiest. Ka ļoti svarīgi ir līkt spēlētājam domāt – gan laukumā, gan dzīvē, nevis akli izpildīt rīkojumus. Iegūtas jaunas zināšanas un pieredze, ko ceru likt lietā, turpinot darbu Bertānu VBS.”

Tiesnešu mentoru programmas ietvaros pieredzējušās FIBA arbitres Šantāla Žiljēna un Jasmīna Jurasa regulāri vadījušas neklātienes nodarbības un analizējušas programmas dalībnieču iesūtītos videomateriālus, izrunājot dažādas spēles situācijas. Savukārt aprīlī jaunajām tiesnesēm bijusi iespēja klātienē ielūkoties FIBA Eiropas kausa izcīņas Final 4 turnīra tiesnešu “virtuvē”, ēnojot pieredzējušos tiesnešus ikdienā un piedaloties spēļu analīzē.

“Dažādu videomateriālu analizēšana pieder pie tiesnešu darba ikdienas, tāpēc šai ziņā ļoti jaunu atklājumu nebija. Bet vienmēr ir interesanti dzirdēt vērtējumu no augstas klases kolēģes, ar kuru ikdienā neiznāk komunicēt. Un ļoti vērtīgas bija nodarbības psiholoģes vadībā,” atzīst Kristīne Simanoviča. “Tās palīdz ievirzīt domāšanu pareizās sliedēs, palīdz saprast, kā tikt galā ar emocijām gan spēles laikā, gan pēc tās. Latvijā šai ziņā vairāk paļaujamies katrs pats uz sevi, bet ir pārbaudītas un noderīgas receptes, kas var palīdzēt konkrētās situācijās. Mentoru palīdzība bijusi ļoti vērtīga, bet tagad būs svarīgi gūtās atziņas pārbaudīt praksē. Ceru, jau vasarā – kādā no Eiropas jaunatnes čempionātiem.”

FIBA mentoru programma noslēgsies tradicionālajā sieviešu basketbola nometnē Postojnā 2022. gada jūlijā, kur atkal pulcēsies treneres un tiesneses no daudzām Eiropas valstīm. Arī Latvijas.

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!