Logo

Jauna sezona, jaunas nianses basketbola noteikumos

Jauna sezona, jaunas nianses basketbola noteikumos

Līdz ar jaunās klubu sezonas sākumu stājas spēkā izmaiņas Starptautiskā Basketbola federācijas (FIBA) oficiālajos spēļu noteikumos. Ar pilnu izmaiņu tekstu var iepazīties basket.lv/lbs/noteikumi

Te akcents uz izmaiņām, kuras pamanīs ikviens.

1.Stingrāka kārtība, izmetot autu

4. ceturtdaļas un visu papildlaiku pēdējās divās minūtēs auta iemetiena laikā (pēc tam, kad bumba nodota uzbrūkošās komandas spēlētājam), aizsargam neviena ķermeņa daļa nedrīkst atrasties pāri sāna/gala līnijai.

Pirms auta iemetiena (izņemot uzreiz pēc komandas zaudēta groza) tiesnesim obligāti jābrīdīna spēlētājs par iespējamu pārkāpuma.

Pārkāpums sodāms ar tehnisko piezīmi.

2. Var samazināties uzbrukuma laiks

Ja A komanda, kontrolējot bumbu, pārkāpusi noteikumus, bumba  nonāk B komandas rīcībā auta iemetienam. Iepriekš tādā situācijā uzbrukumam tika atvēlētas 24 sekundes.

Tagad:

ja B komandai auta iemetiens jāizdara savā aizsardzības zonā, uzbrukumam tiek piešķirtas 24 sekundes.

ja B komandai auta iemetiens jāizdara savā uzbrukuma zonā, uzbrukumam tiek piešķirtas 14 sekundes.

3. Pēdējās 2 minūtē var izvēlēties bumbas iemetiena vietu

Spēles 4. ceturtdaļas un papildlaika pēdējās divās minūtēs bumbu kontrolējošā komanda pēc minūtes pārtraukuma bumbu spēlē ievadīja pretinieka laukuma pusē.

Tagad:

ja pirms auta iemetiena komanda, kurai pienākas bumbas kontrole, izmanto minūtes pārtraukumu, šīs komandas trenerim ir tiesības izvēlēties auta iemetiena vietu – aizsardzības vai uzbrukuma zonā. Pēc minūtes pārtraukuma trenerim ar izstieptu roku jānorāda tiesnešiem, no kuras vietas atsāksies spēle.

Ja bumbas ievadīšanai spēlē tiek izvēlēta uzbrukuma zona, uzbrukumam tiek atvēlētas 14 sekundes (vai mazāk – tik, cik bija atlicis pirms spēle tika apturēta).

Ja komanda izvēlas turpināt spēli no aizsardzības zonas, uzbrukuma laiks tiek atjaunots uz 24 sekundēm.

4. Tehniskā piezīme nebūs tik sāpīga

Iepriekš par tehnisko piezīmi sods bija skarbāks – 1 soda metiens un centra auts pretinieku komandai.

Tagad – viens soda metiens, pēc kura spēle atsākas tādā stāvoklī, kāds bija laukumā tehniskās piezīmes piešķiršanas brīdī.

5. Paplašinās video izmantošanas iespējas

Vecākais tiesnesis var izmantot video atkārtojumus arī šādos gadījumos:

  • 4. ceturtdaļas vai papildlaika pēdējās 2 minūtēs, kad fiksēts pārkāpums “lejupejošas bumbas” situācijās, lai pārliecinātos par tā pareizību;
  • Jebkurā spēles laikā pēc pārkāpuma fiksēšanas pret uzbrucēju metiena brīdī, lai pārbaudītu – jāpiešķir divi vai trīs soda metieni;
  • Jebkurā spēles laikā, lai pārbaudītu –  fiksētā personiskā, nesportiskā vai diskvalificējošā piezīme atbilst kritērijiem vai tā jāpārkvalificē. 

6. Auta iemetiens tuvāk grozam

Pēc nesportiskām vai diskvalificējošām piezīmēm auta iemetiens jāizdara uzbrukuma zonā (nevis pie centra līnijas, kā līdz šim). Komandai uzbrukumam tiek dotas 14 sekundes.

7. Starp vairogu un stīpu iesprūdusi bumba IR pieskārusies stīpai

Kad bumba iesprūst starp vairogu un stīpu, tiek fiksēta strīdus bumbas situācija un uzskatīts, ka bumba pieskārusies stīpai.

Ja bumba pienākas komandai, kuras spēlētājs izdarījis metienu, uzbrukuma laiks tiek atjaunots uz 14 sekundēm.

8. Stingrāka sankcijas kautiņa gadījumā

Jebkurš komandas personāla dalībnieks, kurš ir atstājis komandas soliņu un uznācis laukumā kautiņa laikā, ir uzskatāms kā aktīvs kautiņa dalībnieks un jāsoda ar diskvalificējošu piezīmi.

 

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!