Logo

Sēru vēsts: mūžībā devies Eiropas valstu čempionvienību kausa ieguvējs Alvils Gulbis

Sēru vēsts: mūžībā devies Eiropas valstu  čempionvienību kausa ieguvējs Alvils Gulbis

Astoņdesmit piektajā dzīves gadā mūžībā devies leģendārā Rīgas ASK komandas dalībnieks, trīskārtējais Eiropas valstu čempionvienību kausa ieguvējs. Ilggadējais basketbola treneris Alvils Gulbis (17.04.1936 – 27.02.2021).

Izsakām visdziļāko līdzjūtību tuviniekiem.

Latvijas Basketbola savienība

 

Alvils Gulbis basketbolu iepazina pēckara gados, mācoties Rīgas 2. pamatskolā. Fiziski spēcīgā, ātrā puiša talants tika novērtēts ar iekļaušanu Latvijas jaunatnes izlasē, bet karadienesta laikā Gulbis tika iesaistīts Rīgas ASK komandā, kas 1955. gada rudenī gatavojās savai pirmajai lielajai uzvarai. "Izšķirošajās spēlēs laukumā parasti cīnījās septiņi vīri, ne vairāk. Es biju jaunais, togad spēlēju ļoti maz un īpašu līdzdalības prieku neizjutu," tā Alvils pēc daudziem atcerējās ASK ceļu uz pirmo Padomju Savienības čempiona titulu. Piebilstot: “Pie turpmākajiem panākumiem gan mana roka bija klāt.

”Turpmākie panākumi” bija Rīgas ASK uzvaras PSRS čempionātos arī 1957. un 1958. gadā, kā arī trīs reizes izcīnītais Eiropas valstu čempionvienību kauss (1958-1960). Arī Latvijas izlases sastāvā izcīnītās bronzas godalgas PSRS tautu spartakiādēs (1959, 1963) un zemākas raudzes medaļas PSRS čempionātos (sudrabs ASK sastāvā 1962. un 1964. gadā, bronza ar ASK 1961. un ar VEF komandu 1966. gadā). Neapturami bija viņa caurgājieni, apskaužama izmanība bumbas pārtveršanā. Ne tikai Rīgā, arī visā Padomju Savienībā atzina straujā latvieša basketbola māku, paceļot viņu PSRS izlases dalībnieka rangā. Ar izlasi tika izcīnīts prestižais Mairāno kauss Itālijā. No līdzdalības Tokijas olimpiskajās spēlēs viņš palika mirkļa attālumā — brauca 12 spēlētāji, bet Alvils palika trīspadsmitais. ar 13. numuru viņš aizvadīja labākās spēles ASK un VEF komandu sastāvā...

Latvijas basketbola vadības aicināts, 1964. gada beigās viņš kopā ar citiem ASK līderiem pārgāja uz VEF un palīdzēja komandai izcīnīt bronzas medaļas PSRS čempionātā 1966. gadā. Un dažus gadus vēlāk uzņēmās VEF komandas galvenā trenera pienākumus, lai vadītu latviešu basketbolistu jauno paaudzi ceļš uz atgriešanos augstākajā līmenī.

Trenera Gulbja piedāvātais ātrais un atlētiskais basketbols bija moderns un perspektīvs, taču tam bija vajadzīgi attiecīgi sagatavoti izpildītāji, kādu Latvijā 20. gadsimta septiņdesmito gadu sākumā vēl trūka. VEF meistarkomandu viņš vadīja līdz 1974. gadam, komandas treniņos pakāpenisko iesaistot nākamos līderus, to skaitā arī perspektīvo padsmitnieku – nākamo pasaules un Eiropas čempionu Valdi Valteru. Meistarkomanda savu ceļu turpināja citu speciālistu vadībā, bet Alvils Gulbis ilgus gadus veiksmīgi vadīja Ādažu komandā, kuru aizvadīja līdz Latvijas čempionu titulam.

2008. gadā Alvilu Gulbi un citus ASK veterānus “Arēnā Rīga” sveica Eiropas kausa izcīņa 50. gadu jubilejas sarīkojumā. Pēdējos gados Alvilam tuvāks par basketbolu bija kļuvis teniss – dzīvojot līdzi mazdēla Ernesta spēlēm.

Guntis Keisels, basket.lv

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!