Logo

Sveicam dzimšanas dienā Eiropas kausa ieguvēju Alvilu Gulbi!

Sveicam dzimšanas dienā Eiropas kausa ieguvēju Alvilu Gulbi!

1936. gada 17. aprīlī dzimis viens no leģendārās Rīgas ASK komandas lielāko panākumu līdzautoriem Alvils Gulbis – trīskārtējais Eiropas kausa ieguvējs un četrkārtējs Padomju Savienības čempions, pēc spēlētāja karjeras beigām VEF meistarkomandas un Ādažu komandas treneris. Sveicam jubilāru!

Basketbolu sācis spēlēt Rīgas 2. pamatskolā, pie lielajiem vīriem Alvils tika karadienesta laikā. Īstajā brīdī – 1955. gada septembrī Rīgas ASK pirmo reizi kļuvis par PSRS čempionvienību.

Kaut gan iepriekš divreiz jau bija izcīnīta 4. vieta, par nopietnu spēku zem groziem bija kļuvis Jānis Krūmiņš un no Maskavas bija atgriezies PSRS izlases dalībnieks Gunārs Siliņš, pirms svarīgā turnīra par augstiem mērķiem skaļi neesot runāts. “Vienkārši gājām un spēlējām,” pēc gadiem seno noskaņu atcerējās Alvils Gulbis. Savu ieguldījumu pirmajā panākumā viņš nepārvērtēja. "Izšķirošajās spēlēs laukumā parasti cīnījās septiņi vīri, ne vairāk. Es biju jaunais, togad spēlēju ļoti maz un īpašu līdzdalības prieku neizjutu. Toties pie turpmākajiem panākumiem gan mana roka bija klāt.”

Piecdesmito gadu otrajā pusē Gulbis jau nostājās blakus ASK slavenajiem līderiem. Neapturami bija viņa caurgājieni, apskaužama izmanība bumbas pārtveršanā. Gulbja ātrums un enerģija labi iekļāvās galvenā trenera Aleksandra Gomeļska spēles koncepcijā. “Latviešu treneri tolaik cieši turējās pie taktikas kanoniem un disciplīnas, bet Gomeļskis ļāva laukumā improvizēt un nebija kompleksains, nekautrēdamies mācīties."

Ne tikai Rīgā, arī Maskavā atzina straujā latvieša basketbola māku, paceļot PSRS izlases kandidāta rangā. Ar izlasi tika izcīnīts prestižais Mairāno kauss Itālijā, tomēr oficiālajos čempionātos piedalīties neizdevās.  No līdzdalības Tokijas olimpiskajās spēlēs viņš palika mirkļa attālumā — brauca 12 spēlētāji, bet Alvils palika trīspadsmitais. Ar tādu pašu numuru, kādu viņš allaž nes uz sava basketbola krekla…

Pēc Latvijas basketbola saimniecībā notikušās spēku pārdales Gulbis pārgāja uz VEF komandu, kurā turpināja spēlēt savā stilā, tikai nu jau ar krietnas pieredzes pieskaņu. Palīdzēja komandai izcīnīt bronzas medaļas PSRS čempionātā 1966. gadā un piedzīvoja arī tās izkrišanu uz pirmo līgu trīs gadus vēlāk.

No 1970. līdz 1974. gadam Alvils Gulbis bija VEF meistarkomandas galvenais treneris, pēc tam ilgus gadus vadīja Ādažu komandu, ar kuru izcīnīja Latvijas čempiona titulu.

Nu jau krietni vairāk nekā 20 gadus ne sliktāk par basketbolu orientējas tenisā, sekojot mazdēla Ernesta gaitām.

Foto: Alvils Gulbis (13.) gājienam uz grozu izmanto Jāņa Krūmiņa likto aizsegu. Foto: Zigurds Mežavilks (LBS arhīvs)

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!