Logo

A.Štālbergs: “Līdz jūnija beigām, ceru, valstsvienībai būs galvenais treneris”

A.Štālbergs: “Līdz jūnija beigām, ceru, valstsvienībai būs galvenais treneris”

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienības ģenerālmenedžeris Artūrs Štālbergs atbild uz basket.lv jautājumiem.  

Kāds būs pirmais darbs, stājoties jaunajā amatā?

Jātiek skaidrībā par budžeta iespējām, lai pēc tam domātu par personālu, gatavošanās plāniem.

Kā juti valstsvienības budžeta iespējas gados, kad biji galvenā trenera asistents? Vai bieži nācās koriģēt plānus naudas trūkuma dēļ?

Nē, bija labi apstākļi treniņiem, pārbaudes spēles, medicīna, rehabilitācija. Varbūt nebija kādas ekstras – piemēram, lidojumi biznesa klasē – bet sportiskā ziņā viss bija nodrošināts. Neizdarītas lietas drīzāk bija citās jomās – komunikācijā ar spēlētājiem un viņu pārstāvjiem, klubiem. Par tām jāatbild ģenerālmenedžerim, kura iepriekš nebija.

Vadot Liepājas klubu jau esi praktiski nodarbojies ar līdzekļu piesaisti. Kāda bijusi šī pieredze un kādas iespējas saskati valstsvienībai?

Situācija nav viegla, tomēr Liepājas kluba atbalstītāju skaits ir audzis, tātad nav arī bezcerības. Turklāt valstsvienība – tas ir prestižs, ekskluzivitāte un ar statusu saistītas iespējas. Būtu pārsteidzīgi komentēt situāciju, jo vēl jāiepazīstas ar detaļām –  kāda ir sadarbība ar pašreizējiem atbalstītājiem, kuri iepriekš atteikuši utt. Viens no potenciālajiem darba virzieniem ir Latvijas reģionu iespēju apgūšana. Jāstrādā ar pašvaldībām un vietējiem uzņēmējiem, jāatrod saikne ar visu Latviju, lai valstsvienībai nebūtu tikai Rīgas komandas tēls. Daudzās pilsētās ir labas zāles, lai arī tās nav tik ietilpīgas, kā “Arēna”.

Līdzjutējus droši vien visvairāk interesē cits jautājums – kas būs valstsvienības galvenais treneris?

Uz to centīšos atbildēt pēc iespējas ātrāk. Gatavojoties konkursam uz ģenerālmenedžera amatu apzināju 10 speciālistus, no kuriem īsajā kandidātu sarakstā tuvākajā laikā paliks 4-5.

Ko nozīmē – apzināju?

Izvērtēju daudzus aspektus – pieredzi, sasniegumus, harizmu, spēju sasniegt ilgtermiņa rezultātus…

Uzrunāji viņus?

Ar dažiem treneriem vai viņu pārstāvjiem bijušas neformālas sarunas – līmenī, kādā varēju runāt bez oficiāla statusa. Tagad komunikācija būs daudz nopietnāka.

Latviešu speciālisti vai ārzemnieki?

Sarakstā ir gan vieni, gan otri. Pases krāsa nebūs galvenais – valstsvienībai vajadzīgs spēcīgs, kvalificēts speciālists.

Cik būtiski izvēli ietekmēs finansiālais faktors?

Iepriekšējā komunikācijā ar treneriem tas nav ticis uzsvērts, bet, kā jau teicu, ar dažiem potenciālajiem kandidātiem sarunas vēl priekšā. Kopumā jūtama ieinteresētība piedalīties prestižā projektā, tāpēc, manuprāt, finanses nebūs galvenā tēma. Cienījamus kandidātus var atrast gan līdzšinējā “cenu” kategorijā, gan, protams, atrodot iespējas uzlabot piedāvājumu.

Kas ietekmēs galvenā trenera izvēli?

Konsultēšos ar daudziem, tai skaitā noteikti ar valstsvienības līderiem. Lēmumu gan pieņemšu pats.

Vai esi jau prātā novilcis robežu starp ģenerālmenedžera un galvenā trenera atbildības jomām?

Skaidrs, ka jāstrādā tandēmā. Ar spēlētājiem jākomunicē abiem, taču par atšķirīgām tēmām. Spēlētāju izvēlei jābūt galvenā trenera ziņā, taču, izvērtējot kandidātus, jābūt vadlīnijām, pēc kurām jāvadās, lai novērstu haosu un nejaušus lēmumus. Tas attiecas gan uz sportisko aspektu izvērtēšanu, gan spēlētāja reputāciju – piemēram, iepriekšējiem atteikumiem spēlēt valstsvienībā.

Amatā esi apstiprināts uz Eiropas 2021. gada čempionāta ciklu. Kādi mērķi jāsasniedz?

Pirmkārt, jākvalificējas Eiropas čempionāta finālturnīram un, ja būs iespēja spēlēt olimpiskajā kvalifikācijā – jākvalificējas olimpiskajām turnīram. Kad pirmais mērķis būs sasniegts, tiks nosprausts nākamais – augstāks par 5. vietu Eiropā, kas sasniegta 2017. gadā. Latvijas spēlētāji patlaban ir līmenī, kad nav jābaidās izvirzīt visaugstākos mērķus. Uzvarētāju mentalitātes mums pietrūcis un tas ir jāmaina.

2013. gadā pēc zaudējumiem pārbaudes spēlēs uz Eiropas čempionātu Tallinā braucāt izcīnīt medaļas?

Jā, tāds mērķis bija. Par to publiski nestāstījām, taču komandas iekšienē par to runājām, spēlētāji pierada pie šīs domas un tikām līdz finālam. Tūlīt pēc spēles sudraba medaļas uztvērām kā neveiksmi.

Kad gaidīt konkrētību galvenā trenera jautājumā?

Divu nedēļu laikā būs skaidrība par skaitļiem un kandidātiem, līdz jūnija beigām ceru nonākt pie lēmuma. Vilcināties nedrīkst. Jūlijā vajadzētu sarīkot īsas treniņnometnes, lai spēlētāji varētu iepazīt galvenā trenera taktiskos uzstādījumus un komunikācijas stilu. Meklēsim iespējas vasarā aizvadīt pārbaudes spēles. Novembrī pirms Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlēm laika gatavoties nebūs.

Kādas būs tavas attiecības ar Liepājas klubu?

Turpināšu strādāt kluba valdē, bet galvenais treneris vairs nebūšu. Šo aspektu izrunāju ar LBS valdi – pretrunu un interešu konfliktu nebūs.

Pats vairs netrenēsi?

Pagājušajā sezonā Liepājas klubu trenēju vairāk apstākļu spiests. Darbam šajā profesijā esmu pielicis punktu.

 

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!