Logo

Vecvagars: “Otrajā puslaikā ar Turciju sākām spēlēt no pirmā numura pozīcijas”

Vecvagars: “Otrajā puslaikā ar Turciju sākām spēlēt no pirmā numura pozīcijas”

Viena uzvara divās mājās spēlēs nostiprinājusi Latvijas vīriešu basketbola valstsvienības izredzes iekļūt 2019. gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīra otrajā posmā, kur B grupas trīs labākās komandas, ņemot līdzi visus punktus, spēlēs vienā sešniekā ar A grupas trijotni. Ja apvienošanās notiktu jau šodien, cīņā par 3 ceļazīmēm uz Ķīnu favorītu statusā būtu Spānija (pagaidām 4-0) un Ukraina (3-1), bet Latvijas, Turcijas un Slovēnijas komandām (visām pa 2-2) būtu tikpat kā vienādas izredzes. Taču pirmā posma bilanci vēl ietekmēs 28. jūnijā un 1. jūlijā paredzēto pēdējo divu kārtu rezultāti.

Vasarā Latvijas valstsvienību gaida izbraukums uz Ukrainu (iespējams, Zaporižji) un Zviedriju, bet pagaidām, emocijām norimstot, par to, kas notika Rīgas spēlēs. Uz basket.lv jautājumiem atbild vīriešu valstsvienības galvenais treneris Arnis Vecvagars.

Kādi apsvērumi ietekmēja sastāva izvēli uz šīm spēlēm?

Eirolīgas spēlētāju (ne)pieejamību nav vērts komentēt – protams, uz viņiem cerējām, taču bijām gatavi, ka klubi nepalaidīs ne Jāni Strēlnieku, ne Dairi Bertānu, ne Jāni Timmu. Komandas kodols bija tāds pats kā novembra spēlēs. Mārtiņa Meiera atgriešanās būtiski ietekmēja rotāciju  4. un 5. numura pozīcijās. Diemžēl vairākiem spēlētājiem – Aigaram Šķēlem, Žanim Peineram, Artūram Ausējam – janvārī un februārī bija veselības problēmas, kuru dēļ tika pazaudēts spēļu ritms. Bija jautājumi par viņu kondīciju, tāpēc paplašinājām uzaicināto ārējās līnijas spēlētāju loku, iekļaujot Dāvi Lejasmeieru un Rihardu Lomažu.

Vai tika izskatītas arī OlyBet LBL klubu saspēles vadītāju, tai skaitā Kaspara Vecvagara kandidatūras?

Uzmanības lokā ir visi Latvijas spēlētāji, bet būsim reālisti – Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīrā spēļu intensitāte un prasības pret aizsardzības kvalitāti ir augstākas. Kasparu vērtēju pēc tādiem pašiem kritērijiem, kā vērtēju jebkuru citu basketbolistu un līdz šim viņš nav rādījis izlases spēlētāja līmeņa sniegumu. Nav pamata domāt, ka viņš varētu pastiprināt komandu. Kandidātus apspriedām ar maniem palīgiem un garu diskusiju nebija.

Rodionam Kurucam sezonas laikā nav izdevies nostiprināties “Barcelona” sastāvā un Spānijas līgā Mārtiņam Laksam ir labāka statistika. Kāpēc izvēle par labu Kurucam?

Būtiski atšķiras viņu spēles stils. Neesmu mainījis savas domas – Rodiona augums, universālā meistarība, prasme nospēlēt radoši uzbrukumā un segt dažādu pozīciju spēlētājus var dot būtisku pienesumu komandai, ņemot vērā pašreizējo komplektāciju. Treniņos viņš to apliecināja gan ar sniegumu, gan attieksmi. Konkrētajā situācijā viņš tika plānots kā Žaņa Peinera dublieris, taču treniņos abi produktīvi spēlēja arī kopā.

Vai klubos iekrātā bagāža – nogurums, traumas – sagādāja kādu nepatīkamu pārsteigumu un ietekmēja gatavošanās procesu?

Nē. Par jau minēto spēlētāju problēmām zinājām iepriekš. Arī par Ojāra Siliņa pēdas savainojumu, kura dēļ viņš jau pēc dažām dienām atgriezās kluba rīcībā, lai veiktu rehabilitāciju. Treniņos darbs bija produktīvs, ar katru reizi visi jutās un darbojās labāk. Taču treniņos spēli pilnībā modelēt nevar.

Varbūt noderētu kāda pārbaudes spēle, lai tuvinātos kaujas apstākļiem? Gan novembrī, gan arī tagad komanda iespēlējās pamazām, labāko sniegumu parādot otrā mača otrajā puslaikā…

Noderētu, bet izlašu darbam atvēlētais “logs” ir tik īss, ka praktiski šo ideju grūti īstenot. Pilnā sastāvā bijām tikai otrdien. Vai būtu jēga spēlēt uzreiz, bez vismaz dažiem treniņiem – tas ir liels jautājums. Vasarā un rudenī laika sagatavoties būs vairāk – tad pārbaudes spēles noteikti būs vajadzīgas un tādas arī sarīkosim.

Spēlē ar Ukrainas izlasi daudzus pārsteidza pamatsastāvs –  pirmkārt, Rodiona Kuruca došanās laukumā no pirmās minūtes. Kāda loma viņam bija paredzēta un – vai nebija pārāk liels risks, ņemot vērā viņa spēļu prakses trūkumu?

Rodionam pamatuzdevums bija aizsardzībā agresīvi spēlēt pret ukraiņu saspēles vadītāju Džeteru, liekot lietā auguma pārsvaru. Kā tas būtu strādājis – tas palika nenoskaidrots, jo pirmajās minūtēs aizsardzībā iekritām uz citām niansēm un vajadzēja veikt korekcijas. Par 0:9 sākumā līdzatbildīgi bija visi spēlētāji, kuri tobrīd bija laukumā, bet individuāli nepareizu darbību Kurucam nebija. Neprecīzu metienu vai uzdriblēšanu uz kājas neuzskatu par kļūdu neuzskatu – spēlē tādas neveiksmes gadās visiem. Palieku pie tā, ko teicu jau novembrī – par Kuruca iespējām palīdzēt komandai es nešaubos un, iespējams, viņam pietrūkst dažu veiksmīgu epizožu, lai pārliecību iegūtu pats un arī komanda.

Kuruca palikšana uz rezervistu soliņa turpmākajā spēles gaitā bija atzīšanās, ka cerības nav attaisnojušās?

Bijām iedzinējos un tādā situācijā uzticējāmies tiem, kuri bija veiksmīgi vai kaut cik veiksmīgi iekļāvušies spēlē. Cenšanās atspēlēties par katru cenu pie laba gala bieži nenoved, tāpēc lieki riskēt negribējās. Protams, ar kolēģiem pārspriedām dažādas iespējas un  tagad, zinot rezultātu, var teikt, ka vajadzēja riskēt. Bet teorētiskos variantus pārbaudīt vairs nevaram.

Vēl jautājums par pamatpiecnieku – kāpēc pret atlētisko Kravcovu sāka Pasečņiks nevis Meiers?

Anžejs ir ātrāks, turklāt aizsardzībā pret Kravcovu bija plānots izmantot double team. Bet – dažās epizodēs netika laikus sadalīti spēlētāji, citā kāds nokavēja. Pietrūka agresivitātes. Arī uzbrukumā, kur spēles saasināšanas vietā tika izvēlēti pustālie un tālie metieni.

Ir uzskats, ka spēle tika zaudēta pirmajās minūtēs – pēc tam pretiniekus panākt neizdevās…

Pirmajās 2-3 minūtēs spēles netiek ne zaudētas, ne uzvarētas. Arī mums izdevās atgūties un līdz ceturtās ceturtdaļas vidum pretinieku pārsvars nepieauga. Bija arī iespējas  to samazināt un likvidēt, kuras netika izmantotas. Taču ne jau tādēļ, ka bija neveiksmes pašā sākumā. Jau nosaucu galvenos iemeslus – svarīgos brīžos pie sava groza nesavācām atlēkušās bumbas un neizmantojām iespējas labas uzbrukumā.

Anžejs Pasečņiks pēc spēles atzina, ka komanda nospēlējusi pārāk “mīksti”. Vainīga nepietiekama noskaņošanās?

Ko nozīmē – noskaņošanās? Spēles svarīgumu saprata visi, pilnas tribīnes līdzjutējiem – kāda vēl motivēšana vajadzīga? Varbūt vaina tur, ka par ukraiņu augumiem un atlētismu, protams, runājām, bet laukumā, saduroties ar pretiniekiem, viņu centimetri un kilogrami radīja pārāk lielu respektu. Tas izpaudās divcīņās – ierastie gājieni nedeva punktus un parādījās  apjukums. Piedevām jau minētās problēmas ar ārējās līnijas spēlētāju sportisko formu. Darbībās pietrūka kādu sīkumu un bumba, kas novembrī iekrita grozā, tagad izgriezās ārā… Skaidrs, ka tas sita pa smadzenēm – visu it kā izdarām pareizi, bet punktu nav. Diemžēl nav tā, ka mūsu spēlētāji savos klubos būtu izteikti līderi. Jā, daudziem ir svarīga loma un laba statistika, taču izšķirošajos brīžos bumba biežāk ir pie citiem. Te nebija aiz kā paslēpties un tā bija jauna pieredze. Sāpīga, bet, ceru, noderīga.

No pirmās minūtes bija acīmredzams, ka ukraiņi aizsardzībā “medī” Žani Peineru, kurš novembrī bija mūsu komandas galvenais “motors”. Varēja just, ka pretinieki labi sagatavojuši mājasdarbu?

Protams, viņi bija gatavojušies un pēc tam tikpat cītīgi sedza Jāni Blūmu, bet mūsu kapteinis tik un tā sameta pilnu grozu. Savukārt mēs tikai uz trim punktiem atstājām viņu līderi Gladiru, toties “izšāva” citi. Vispilnīgākais skautings un visprecīzākais spēles plāns neizšķir iznākumu – viss atkarīgs no izpildījuma laukumā. Piemēram, Kravcovs tradicionāli apspēlē sedzēju pa labi, bet pret mums vairākkārt to veiksmīgi izdarīja pa kreisi… Lielākā atšķirība – Ukrainas izlases līderiem atradās palīgi, kuri svarīgos brīžos uzņēmās iniciatīvu un neļāva mums pietuvoties. Mums tovakar veiksminieku saraksts bija pārāk īss. Lai uzvarētu, 6-7 spēlētājiem jāgūst ap 10 punktiem, kā tas izdevās pret Turciju.

Kas tika darīts, lai atjaunotu komandas cīņasgaru pirms mača ar Turciju?

Stāstu  par īpašiem komandas saliedēšanas pasākumiem vai brīnumreceptēm nebūs. Spēlētāji ir profesionāļi, kuri ļoti labi saprata, kādā situācijā esam nonākuši un katrs bija izdarījis secinājumus. Pie mentālā spēka izkopšanas jāstrādā katram pašam un ne mazāk, kā pie kustībām, metiena vai citu basketbola elementu slīpēšanas. Tādās reizēs ir svarīgi sākt no sevis, nevis meklēt vainu partneros un tas arī tika izdarīts. Piedevām paskatījāmies video un redzējām savas kļūdas, kā arī mērķtiecīgi gatavojāmies mačam ar Turciju.

Kādi bija galvenie taktiskie akcenti cīņai ar Turcijas izlasi?

Pamainījām akcentus aizsardzībā – mūsu ceturtās pozīcijas spēlētājs sedza pretinieku centru, bet centrs – turku spēka uzbrucēju. Bija svarīgi maksimāli apgrūtināt pretinieku pick n’roll sadarbības, un provocēt turku ārējās līnijas spēlētājus uz caurgājieniem, kuros viņi nav tik bīstami, kā tālmetienos. Pašā sākumā Ali Muhameds atrada vairākas metienu iespējas, tomēr kopumā mūsu taktika deva rezultātu. Agresīvi sedzot pretiniekus viņi tika nogurdināti un ceturtajā ceturtdaļā tas pats Muhameds netrāpīja svarīgus metienus.

Tomēr otrās ceturtdaļas sākumā uz tablo bija 14:25 un šķita, ka atkārtojas iepriekšējā mačā piedzīvotā krīze uzbrukumā…

Basketbolā tādi brīži ir pietiekami bieži. Kā robežšķirtnes – komanda var salūzt pavisam, bet var arī pārvarēt sevi un panākt lūzumu. Tādās reizēs ir svarīgi, tikt pie kāda enerģijas lādiņa. Kādam jāizdara vairāk nekā viņš dara parasti – jāizrauj bumba pretiniekam no nagiem, jātrāpa sarežģīts metiens. Un katram jāatrod savas slēpās rezerves, cīnītāja gars un vīrišķība.

Jāizkaujas?

Basketbols nav hokejs, bet arī mums gadās asumi un šādas epizodes dod efektu. Galvenais – emocijas nedrīkst nomākt prātu. Blūma nepiekāpība, Šmita enerģiskais danks – šādas epizodes deva nepieciešamo adrenalīnu. Pēc šīm veiksmēm mēs sākām darīt to, ko gribējām darīt jau mačā ar Ukrainu – spēlēt no “pirmā numura” pozīcijām. Spēlējām tā, kā gribējām, noticējām, ka esam labāki. . Pašam jānotic, ka esi labāks par Muhamedu – un būsi. Un otrajā puslaikā uz tablo jau varēja redzēt, ka patiešām esam.

Vai Riharda Lomaža iesaistīšanās spēlē bija plānota iepriekš?

Ar Rihardu esmu strādājis U18 un U20 izlasēs, kur viņš bija līderis. Labi zinu gan viņa meistarības līmeni, gan raksturu. Jā, smagais savainojums uz gadu viņu izsita no ierindas, taču jau janvārī spēles BK “Ventspils” sastāvā parādīja, ka viņš ir atguvies. Ātruma un nepiekāpības dēļ viņš ir ļoti neērts pretspēlētājs pretinieku līderiem – tas, kas bija vajadzīgs konkrētajā spēles epizodē. Uzbrukumā uz Lomažu īpašas sadarbības netika veidotas, bet nevienam neesmu aizliedzis mest no labas pozīcijas un, kad bumba pēc labām izspēlēm, nonāca pie Riharda, viņš savas iespējas izmantoja. Tai skaitā ļoti aukstasinīgi, precīzi un kvalitatīvi izpildīja uzdevumu un izvirzīja svarīgam metienam Mārtiņu Meieru brīdī, ka turki bija saasinājuši intrigu. No meistarības viedokļa viņa devums nebija pārsteigums, jo tā viņš spēlējis arī iepriekš. No psiholoģijas viedokļa – tāds sniegums debija reizē liecina par spēlētāja raksturu. Tas nenozīmē, ka turpinājums būs tikpat lielisks, taču Lomažs noteikti būs noderīgs palīgs komandai.

Vai spēles beigās bija uzdevums izlīdzināt bilanci divu spēļu summā – panākt plus 12?

Protams. Žēl, ka pēdējā aizsardzības epizodē viss tika izdarīts pareizi gandrīz līdz galam, taču pēdējā brīdī nenokontrolējām turku garā spēlētāja ieraušanos soda laukumā un no +11 palika +9. Pēc tam bija minūtes pārtraukums un mērķtiecīgi spēlējām uz trīspunktnieku, kas, diemžēl nebija precīzs.

Nākamās divas spēles būs izbraukumā, un īpaša nozīme varētu būt komandas psiholoģiskajam spēkam…

Protams. Ir pamatota cerība, ka varēs palīdzēt Eirolīgas klubu spēlētāji, bet nedrīkstam paļauties, ka atnāks Jāņi, Dairis varbūt arī Dāvis un viss nostāsies savās vietās. Esam pierādījuši, ka varam labi spēlēt arī šādā sastāvā un nedrīkstam pazaudēt sajūtu, ka par iznākumu ir atbildīgs katrs, nevis tikai daži līderi. Svarīgi, lai katrs arī ikdienā izkoptu līdera īpašības un prasmi uzņemties iniciatīvu. Lai notic savai zvaigznei, nevis ļauj spīdēt citiem.

Vai darba plāns vasarai jau skaidrs?

Detaļās vēl nē. Meklējam partnerus pārbaudes spēlēm, bet treniņplāns būs atkarīgs no tā, cik ilgi atsevišķi spēlētāji būs aizņemti savos klubos.

2016. gada vasarā, kad olimpiskais kvalifikācijas turnīrs notika jūlija sākumā, spēlētāju atšķirīgā kondīcija radīja problēmas – vieni bija pārguruši, citi pazaudējuši no sportiskās formas…

Ņemsim vērā arī šo pieredzi. Neatkarīgi no koptreniņu grafika, visiem būs iespēja gan trenēties, gan izmantot mediķu pakalpojumus rehabilitācijai. Par spēļu svarīgumu nevienam nekas nav jāstāsta – katra uzvara būs zelta vērtībā.

Guntis Keisels, basket.lv

Latvijas valstsvienība

Nr. Vārds, uzvārds Poz.  Dz.g.  Aug.  Klubs'2018  Spēles  Punkti  EČ+OK 
5 Mareks Mejeris 4 1991 207 VEF Rīga 78 318 3+1
7 Jānis Blūms 2 1982 190 Zaragoza (ESP) 157 1176 7+1
11 Rolands Šmits 4 1995 207 Fuenlabrada (ESP) 28 162 1
12 Dāvis Lejasmeiers 1 1991 192 Pieno žvaigždes (LTU) 9 17  
17 Rodions Kurucs 3 1998 202 Barcelona (ESP) 3    
19 Rihards Lomažs 2 1996 190 BK Ventspils 10  
21 Aigars Sķēle 1/2 1992 192 BK Ventspils 31  147 1+1
24 Andrejs Gražulis 4 1993 202 Parma (RUS) 20 79 1+0
31 Žanis Peiners 3 1990 203  Lietkabelis (LTU) 32  208  2+0 
32 Anžejs Pasečņiks 1995  215  Herbalife Gran Canaria (ESP  11  104 0+1 
33 Mārtiņš Meiers 5 1991 208 Enisey (RUS) 93  649 4+1
41 Ingus Jakovičs 1/2 1993 186 BK Ventspils 20 80 0+1

Komandas vadība

Vārds un uzvārds Amats
Arnis Vecvagars Galvenais treneris
Jevgeņijs Kosuškins Treneris
Artūrs Visockis-Rubenis Treneris 
Viktors Lācis Fiziskās sagatavotības treneris
Mārtiņš Pulveris Ārsts
Ansis Biedris Fizioterapeits
Uldis Raiskums Fizioterapeits
Dinārs Kvedovs Menedžeris
Emīls Toms LBS Vīriešu izlašu koordinators

ĢENERĀLSPONSORS: OlyBet Sports Bar 

SADARBĪBAS PARTNERI: Baltais Protein, Circle-K, Citroen, Live Riga, Peak, Mangaļi, Valsts sportam

INFORMĒ: TVNet, Sportacentrs.com, Star FK, LETA, Draugiem.lv,  basket.lv

FIBA Pasaules kausa 2019 kvalifikācija, Eiropas zonas B apakšgrupa

24. novembrī: Turcija - Latvija 85:73, Zviedrija - Ukraina 76:84

26. novembrī: Latvija - Zviedrija 82:73, Ukraina - Turcija 60:67

23. februārī: Latvija - Ukraina 68:82, Zviedrija - Turcija 59:58

26. februārī: Latvija - Turcija 79:70, Ukraina - Zviedrija 77:66

28. jūnijā: Zviedrija - Latvija, Turcija - Ukraina

1. jūlijā: Ukraina - Latvija, Turcija - Zviedrija

V Komanda U-Z Punkti
1. Ukraina 3-1 303:277
2. Turcija 2-2 280:271
3. Latvija 2-2 302:310
4. Zviedrija 1-3 274:301

B grupas trīs labākās vienības otrajā posmā ar A grupas (Spānija, Slovēnija, Melnkalne un Baltkrievija) labāko trijotni no 2018. gada septembra līdz 2019. gada februārim cīnīsies par trim ceļazīmēm uz Pasaules kausa izcīņas finālturnīru, kas 2019. gada rudenī notiks Ķīnā.

PK kvalifikācija, Eiropas zona

A grupa. 26. februārī: Spānija - Melnkalne 79:67, Baltkrievija - Slovēnija 93:92. Situācija tabulā: Spānija 4-0, Slovēnija 2-2, Melnkalne 1-3, Baltkrievija 1-3.

C grupa. 26. februārī: Lietuva - Kosova 106:50, Ungārija - Polija 64:57. Situācija tabulā: Lietuva 4-0, Polija 2-2, Ungārija 2-2, Kosova 0-4.

D grupa. 26. februārī: Rumānija - Itālija 50:101, Horvātija - Nīderlande 82:78. Situācija tabulā: Itālija 4-0, Rumānija 2-2, Nīderlande 1-3, Horvātija 1-3. 

E grupa. 25. februārī: Francija - Beļģija 64:49, Krievija - Bosnija 70:53. Situācija tabulā: Francija 4-0, Bosnija 2-2 Krievija 2-2, Beļģija 0-4.

F grupa. 25. februārī: Islande - Čehija 76:75, Somija - Bulgārija 75:70. Situācija tabulā: Čehija 3-1, Somija 2-2, Islande 2-2, Bulgārija 1-3. 

G grupa. 25. februārī: Gruzija - Vācija 77:87, Austrija - Serbija 91:82. Situācija tabulā: Vācija 4-0, Serbija 3-1, Gruzija 1-3, Austrija 0-4. 

H grupa.  25. februārī: Igaunija - Izraēla 78:62, Grieķija - Lielbritānija 75:70. Situācija tabulā: Grieķija 4-0, Izraēla 2-2, Igaunija 2-2, Lielbritānija 0-4.

2019. gada Pasaules kausa izcīņas turnīrā 32 komandas cīnīsies ne tikai par uzvarētāju kausu un medaļām, bet arī ceļazīmēm uz 2020. gada olimpiskajām spēlēm Tokijā, kā arī olimpiskajiem kvalifikācijas turnīriem.

Foto: FIBA.com

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!