Logo

EuroBasket2009: Veiksme nebija nopelnīta

EuroBasket2009: Veiksme nebija nopelnīta

Latvijas basketbolistu meistarības potenciāls dod iespēju Eiropas rangu tabulā tiekties pēc augstākas vietas par trīspadsmito, ja vien izdotos labāko sniegumu parādīt pašās svarīgākajās spēlēs un taktiski precīzi izspēlēt visus trumpjus – tāda bija pēcgarša vīriešu valstsvienības sirdi plosošajai neveiksmei 2007. gada Eiropas čempionātā Seviljā. No divām iespējām – nomainīt valstsvienības līderus vai atrast jaunu treneri – Latvijas apstākļos bija iespējams tikai otrais variants. Acu priekšā bija vairāki gadījumi, kad izcils treneris iecēla saulītē komandu bez superzvaigznēm. Tikai – kā un kur tādu atrast?

2008. gada rudenī Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā Latvijas valstsvienību vadīja Andra Biedriņa pārstāvētā NBA kluba „Warriors” ieteiktais Nenads Trajkovičs. Iepriekš lielākoties ar jauniešiem strādājušais serbu speciālists ieinteresēti izvērtēja Latvijas basketbola rezerves, ar daudziem pastrādāja individuāli, tomēr jaunas zvaigznes neatklāja. Sešās spēlēs tika izcīnīta tradicionālās četras uzvaras, iegūstot ceļazīmi uz finālturnīru. Tomēr, vienkāršotā taktika (katru bumbu Andrim Biedriņam!) un trenera acīmredzamais apjukums spēļu kritiskajos brīžos lika secināt, ka Eiropas čempionāts Trajkovičam būs pārāk grūts pārbaudījums.

Par viņa pēcteci tika nolūkots lielajā basketbola vairāk pieredzējušais lietuvietis Ķēstutis Kemzūra. „Loģiskas un konsekventas prasības. Ja mūs lamā, tad zinām par ko,” pēc pirmajiem treniņiem valstsvienības spēlētāji neslēpa, ka trenera profesionalitāte izraisījusi patiesu cieņu. „Ne viss ir ideāli, taču trenera pienākums ir risināt problēmas, nevis sūkstīties par dzīvi,” Kemzūra bija noskaņots apņēmīgi.

2009.gada vasarā valstsvienībā pēc četru gadu pārtraukuma atgriezās Kaspars Kambala, kopā ar Andri Biedriņu un Kasparu Bērziņu solot lielu jaudu zem groziem. Kristaps Valters un Jānis Blūms bija „pierakstījušies” prestižajā Spānijas līgā, Kristaps Janičenoks nostabilizējies Itālijā. Latvijas klubos līderu pieredzi bija uzkrājuši Armands Šķēle un Sandis Valters. Joprojām spara pilni bija pieredzējušie Uvis Helmanis un Aigars Vītols. Cerības auga augumā, un sīvā cīkstēšanās pārbaudes mačos ar Lietuvas izlasi (Kauņā pagarinājumā 75:77, „Arēnā Rīga” 81:79) liecināja, ka tām ir pamats.

Situācija šķita izdevīga, kā reti kad – Latvijas valstsvienības spēlētāji bija sasnieguši spēku pilnbriedu, bet daļa pretinieku pēcolimpiskajā gadā nodarbojās ar sastāva rekonstrukciju. Tomēr, jo tuvāk nāca Eiropas čempionāta finālturnīrs Gdaņskā, jo lielākas kļuva bažas. Komandas spēle izskatījās smagnēja, ne visi potenciālie līderi trenera veidotajā modelī jutās komfortabli. Iemeslus meklējot, uzliesmoja neproduktīvas kaislības.

Eiropas čempionāta pirmajā spēlē ar Krievijas izlasi latvieši sākumā iekrita pretinieku izliktajos slazdos (9. minūtē 15:26), tad varonīgi atspēlējās (36. minūtē 63:65), bet galotnē vēlreiz sabruka (68:81). Mačā ar Franciju tika sasniegts rezultativitātes antirekords – puslaikā 21:16, bet visā spēlē 51:60. Pirms pēdējās spēles ar Vācijas izlasi bija skaidrs, ka cīņas turpināšanai vajadzīga uzvara, tiesa, pat pēc FIBA noteikumu pārlasīšanas nekļuva skaidrs, vai pietiks ar plus 8 vai vajadzēs plus 9. Pirms spēles tā šķita maznozīmīga nianse.

Kalt savu likteni Latvijas valstsvienības spēlētāji devās ar cīņas liesmiņu acīs, kas pirmajās minūtēs draudēja izraisīt īstu ugunsgrēku (Šķēlem trīs sodi, Kristapam Valteram tehniskā piezīme). Tomēr emocijas tika noslāpētas, toties palika apņēmība aizsardzībā un beidzot kaut cik iekustējās uzbrukums. 19. minūtē Latvijas pārsvars pirmo reizi pārsniedza nepieciešamo (35:25) un otrajā puslaikā tāds tika sasniegts vēl vairākas reizes. 22 sekundes pirms spēles beigām Janičenoks panāca 68:57. Taču veiksme acīmredzot nebija nopelnīta. Nesaskaņas aizsardzībā, drudžaina steiga uzbrukumā un neiemesti sodi – ar 68:62 nepietika. Ceturto reizi pēc kārtas Latvijas valstsvienībai Eiropas čempionāts bija beidzies jau pēc pirmajām trim spēlēm.

Guntis Keisels

No grāmatas “Latvijas basketbola valstsvienības: 90 spēles 90 gados”

 

Attēlā: Kaspars Kambala

Latvijas valstsvienības statistika EuroBasket2009

 

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!