Logo

1956 – 1983: Latvijas izlases – PSRS tautu spartakiādes čempiones

1956 – 1983: Latvijas izlases – PSRS tautu spartakiādes čempiones

Padomju varas gados Latvijas basketbolistiem bija liegta iespēja zem sava karoga piedalīties oficiālajos starptautiskajos turnīros, tāpēc valstsvienību hronikā iezīmējies pārtraukums no 1940. līdz 1991.gadam. Taču arī šajā laikā Latvijas labākie basketbolisti periodiski tika sapulcēti izlases komandās, lai spēlētu ar dažāda ranga un statusa pretiniekiem. Visnopietnākie pārbaudījumi Latvijas (PSR) izlasēm bija PSRS tautu spartakiādu turnīri, kuros reizi četros gados sacentās visu padomju „republiku”, kā arī Maskavas un Ļeņingradas izlašu komandas. Latvijas (PSR) vīriešu izlase uzvarēja pirmajā PSRS tautu spartakiādē 1956.gadā Maskavā. Latvijas sieviešu izlasei izdevās unikāla panākumu sērijā – uzvaras sešās PSRS tautu spartakiādēs 1963., 1967., 1971., 1975., 1979. un 1983.gadā.

1956.gads. Latvijas vīriešu izlase uz PSRS tautu 1.spartkiādes turnīru devās kā galvenā favorīte. Rīgas ASK komanda bija uzvarējusi Padomu Savienības 1955.gada čempionātā un 1956.gada Vissavienības ziemas turnīrā, kurā 3.vietu ieguva Rīgas “Spartaks”.

Komanda attaisnoja cerības, uzvarot visās deviņās spēlēs. Tai skaitā arī cīņās ar galvenajiem sāncenšiem – Maskavu (68:52), Lietuvu (59:54), Krieviju (89:55), Kazahstānu (60:46) u Ukrainu (71:63). Spēle Latvija – Maskava notika Lužņiku stadiona “Mazajā arēnā” 16 000 skatītāju klātbūtnē. Starp viņiem bija arī FIBA ģenerālsekretārs Viljams Džonss, kurš augstu novērtēja saspēles vadītāja Maigoņa Valdmaņa, uzbrucēja Valda Muižnieka un centra spēlētāja Jāņa Krūmiņa meistarību, kā arī neoficiāli prognozēja, ka Latvijas komanda pasaules čempionātā varētu ierindoties no 5. līdz 8.vietai

Latvijas izlasi turnīrā vadīja  galvenais treneris Aleksandrs Gomeļskis un treneris Alfrēds Krauklis. Komandā spēlēja Rīgas ASK pārstāvji Maigonis Valdmanis, Valdis Muižnieks, Jānis Krūmiņš, Aivars Ļeončiks, Gunārs Siliņš, Oļģerts Hehts, Teobalds Kalherts, Ivars Vērītis un Leons Jankovskis, ka arī “Spartaka” basketbolisti Raimonds Karnītis, Juris Kalniņš un Jānis Ostrouhs.

1959. (galvenais treneris Aleksands Gomeļskis), 1963. (Alfrēds Krauklis) un 1983. gadā (Maigonis Valdmanis) Latvijas (PSR) vīriešu izlase treneru PSRS tautu spartakiādēs izcīnīja trešo vietu. Komandu vadīja

1963.gads. Rīgas TTT jau piecus gadus bija visspēcīgākā klubu komanda Padomju Savienībā, taču Latvijas (PSR) sieviešu izlases pieredze tautu spartakiādēs nebija tik spoža. Pirmajā turnīrā 1956.gadā latvietes izcīnīja otro vietu aiz Maskavas izlases. Toties 1959.gadā pēc TTT uzvaras PSRS ziemas turnīrā sekoja vēsa duša spartakiādē – tikai 7.vieta.

1963.gada jūlijā Maskavā notikušajā turnīrā Latvijas (PSR) sieviešu izlase uzvarēja visās astoņās spēlēs, tai skaitā finālturnīrā Ļeņingradas (59:35), Maskavas (54:46), Krievijas (48:36), Lietuvas (51:44) un Baltkrievijas (73:35) vienības.

Latvijas (PSR) izlasi vadīja vecākais treneris Oļģerts Altbergs un treneris Raimonds Karnītis. Komandā spēlēja TTT pārstāves Ligita Altberga, Tekla Buceniece, Dzintra Grundmane, Helēna Hehta, Jolanta Kalniņa, Dzidra Karamiševa, Silvija Krodere, Ināra Pirtnieka, Ārija Rimbeniece, Skaidrīte Smildziņa, Ingrīda Strupoviča, kā arī liepājniece Dzintra Baka.

1967.gads. Pirms PSRS tautu 4.spartakiādes turnīra basketbola speciālisti prognozēja, ka Krievijas un Maskavas izlasēm, kurās spēkus apvienoja vairāku Padomju Savienības virslīgas komandu dalībnieces, izredžu uzvarēt ir vairāk, nekā Latvijas komandai, kas balstījās tikai uz TTTspēkiem. Tomēr latviešu trumpji – centra spēlētāju duets Skaidrīte Smildziņa un Silvija Krodere, kā arī kustīgā zonas aizsardzība un trenera Karnīša taktiskie knifi nodrošināja deviņas uzvaras deviņās spēlēs. Finālturnīrā tika pārspētas Maskava (51:34), Krievija (48:42), Igaunija (50:35), Ļeņingrada (53:36) un Ukraina (43:39).

„Darbs tika ieguldīts milzīgs, toties augļi ir saldi. Liels paldies meitenēm par apzinīgi veiktu treniņdarbu. Liels paldies docentam Ādolfam Grasim un viņa asistentēm, kas mums daudz palīdzēja ar pretinieku komandu, kā arī mūsu pašu darbības analīzēm,” uzsvēra treneris.

Treneru Raimonda Karnīša un Andra Purkalna vadībā Latvijas komandā spēlēja: Ingrīda Bergvalde, Tekla Buceniece, Zanda Grāve, Dzintra Grundmane, Helēna Hehta, Tamāra Kārkliņa, Mārīte Jansone, Silvija Krodere, Ingrīda Strupoviča-Blūma, Ārija Rimbeniece, Skaidrīte Smildziņa un Māra Žvīgule.

1971.gads. TTT komandā bija notikusi paaudžu maiņa un Latvijas izlasē bija palikušas tikai sešas spēlētājas ar iepriekšējās spartakiādes pieredzi. Tomēr bilance atkal bija simtprocentīga – astoņas uzvaras astoņās spēlēs.

Finālturnīrā Latvijas izlase pārspēja Krieviju (70:69), Ukrainu (64:49), Ļeņingradu (77:56), Lietuvu (69:43) un Gruziju (71:42).

Latvijas komanda: Ingrīda Bergvalde-Ose, Marita Bikse, Tekla Buceniece, Dzintra Grundmane, Tamāra Kārkliņa-Hendele, Inta Pāne, Maija Saleniece, Uļjana Semjonova, Maiga Skapāne, Silvija Skulme, Skaidrīte Smildziņa-Budovska un Māra Žvīgule-Bogdanoviča. Treneri: Raimonds Karnītis un Dzidra Karamiševa.

1975.gads. Pirmās piecas tautu spartakiādes bija notikušas Maskavā, bet togad sacensības dažādos sporta veidos rīkoja dažādās vietās un sieviešu basketbola turnīrs tika uzticēts Rīgai. Spēles notika no 15. līdz 25.jūnijam Sporta pilī.

Pirms turnīra no jauna aktivizējās runas par Krievijas, Maskavas un arī Ukrainas iespējām nokomplektēt labas izlašu vienības. Taču labi saspēlētajai Latvijas komandai viešņas cienīgu pretestību spēja izrādīt tikai epizodiski un mājinieces atkal uzvarēja visās astoņās spēlēs. Finālturnīrā tika pieveiktas Krievija (65:53), Ļeņingrada (67:48), Maskava (82:62), Ukraina (67:66) un Kirgizstāna (77:58).

Latvijas komanda: Marita Bikse, Tamāra Dauniene, Maija Floretaka, Dzintra Grundmane, Tamāra Kārkliņa-Hendele, Ingrīda Liekna, Ilona Medne, Inta Pāne, Maija Saleniece, Uļjana Semjonova, Maiga Skapāne, Silvija Skulme. Treneri: Raimonds Karnītis un Dzidra Karamiševa.

1979.gads. Padomju Savienība gatavojās Maskavas olimpiskajām spēlēm un PSRS tautu 7.spartakiādei tika piešķirts pirmsolimpisko sacensību statuss, viesos uzaicinot arī ārzemju sportistus. Sieviešu basketbola turnīrā, kas notika Viļņā, piedalījās ne tikai 17 PSRS teritoriālo veidojumu vienības, bet arī ASV, Čehoslovākijas, Dienvidslāvijas un Francijas komandas.

Konkurences saasināšanās, netradicionāla turnīra formula un pamatīgas izmaiņas sastāvā (deviņas debitantes, salīdzinot ar 1975.gadu!) gan nemainīja Latvijas PSR sieviešu izlases bilanci – deviņas uzvaras deviņās spēlēs! Apakšgrupā tika uzveiktas Igaunija (81:50), Moldova (80:49) un Tadžikistāna (94:43). Pusfinālgrupā uzvaras pār Krieviju (60:58), Ļeņingradu (79:54), ASV (109:87), Ukrainu (89:72) un Franciju (65:40). Finālspēlē Latvijas komanda pārspēja mājinieces Lietuvas izlases spēlētājas – 53:49.

Latvijas komanda: Vita Dūdiņa, Līga Grīnberga, Lija Judasa, Ilona Medne-Kalniņa, Daina Magazniece, Inta Pāne, Inita Rītiņa, Lorita Sauša, Ilona Sāmeite, Uļjana Semjonova, Ilza Šulca, Līga Šurkusa. Treneri: Raimonds Karnītis un Andris Purkalns.

1983.gads. 8.spartakiādes turnīrā piedalījās tikai PSRS komandas. Latvijas izlase pēc 24 gadu pārtraukuma šajās sacensībās piedzīvoja vienu zaudējumu, tomēr pārējās astoņās spēlēs uzvarēja un sesto reizi pēc kārtas ieņēma pirmo vietu.

Finālturnīrā latvietes uzvarēja Ļeņingradu (74:58) un Baltkrieviju (83:54), zaudēja Krievijai (50:74), uzvarēja Maskavu (61:57), Lietuvu (65:48), Ukrainu (63:50) un Kazahstānu (68:46).

Latvijas komanda: Ilga Briede, Vita Dūdiņa-Elksne, Marianna Feodorova, Līga Grīnberga-Lisnere, Lija Judasa, Anete Muižniece, Inita Rītiņa, Maija Saleniece-Šiliņa, Lorita Sauša, Uļjana Semjonova, Ilza Šulca-Brumermane, Dace Zeltiņa. Treneri: Raimonds Karnītis un Andris Purkalns.

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!