Logo

1960. gada 15. maijs, Rīga – Eiropas basketbola galvaspilsēta! 2. daļa

1960. gada 15. maijs, Rīga – Eiropas basketbola galvaspilsēta! 2. daļa

1960. gada 15. maijā Eiropas valstu čempionvienību kausa izcīņas otrajā finālspēlē šaurajā “Dinamo” sporta zālē Rīgā (Emiļa Melngaiļa un Strēlnieku ielas stūrī esošā ēka vēl atrodas savā vietā un tikko eleganti atjaunota – diemžēl ne sporta vajadzībām) Rīgas ASK basketbolisti ar 69:62 pārspēja Tbilisi “Dinamo”, divu spēļu summā guva virsroku ar 17 punktu pārsvaru un trešo gadu pēc kārtas izcīnīja Eiropas labākās kubu komandas titulu. Tikai 20 dienas iepriekš Eiropas kausu bija izcīnījusi sieviešu komanda Rīgas TTT. Pirmo (un pagaidām pēdējo!) reizi, abas Eiropas klubu basketbola galvenās trofejas sezonas beigās bija nonākušas vienā pilsētā. “Riga is the Basketball Capital of Europe”, ilggadējais FIBA ģenerālsekretārs Viljamss Džonss pašrocīgi apliecināja notikuma unikalitāti.

Kopš uzvaras 1955. gada PSRS čempionātā Rīgas ASK bija labākā komanda Padomju Savienībā, kopš 1958. gadā izcīnītās uzvaras pirmajā Eiropas kausa izcīņā – arī Eiropā. Komandas līderi – saspēles vadītājs Maigonis Valdmanis, caurgājienu meistars Valdis Muižnieks un varenais centrs Jānis Krūmiņš – bija kļuvuši par neaizstājamu spēku PSRS izlasē. Latviešu trio deva izšķirošu ieguldījumu oficiālā Eiropas čempionu titula izcīnīšanā un neoficiālā uzvarā 1959. gada pasaules čempionātā (tur PSRS izlase pieveica galvenos konkurentus no ASV, Brazīlijas un Čīles, bet tika diskvalificēta, jo PSRS politiskā vadība aizliedza spēlēt ar Taivanas komandu). PSRS izlasē spēkus bija izmēģinājuši arī Alvils Gulbis, Juris Kalniņš un Gundars Muižnieks. ASK treneris Aleksandrs Gomeļskis, tikko pārkāpis 30 gadu slieksni, enerģiski tiecās uz lielvalsts izlases vadītāja posteni. 1958. gads kļuva par komandas karjeras kulmināciju – trešais PSRS čempionu tituls un Eiropas kauss!

Taču 1959. gadā iezīmējās atkāpšanās no virsotnes. PSRS čempionāta statuss bija vasarā notiekošajam PSRS tautu spartakiādes turnīram, kurā Latvijas (PSR) izlase palika “tikai” trešā, piekāpjoties Gruzijas (trešajā pagarinājumā 86:88) un Maskavas (65:77) komandām. Bet 1960. gadā īsajā PSS čempionātā – tikai viens aplis ar 11 spēlēm – ASK palaida priekšā ne vien Maskavas CSKA un Tbilisi “Dinamo”, bet arī principiālos konkurentus Rīgas VEF. Tādā situācijā vienīgā iespēja atjaunot prestižu palika Eiropas kausa izcīņā, kur ASK varēja piedalīties ar 1959. gada turnīra uzvarētāju tiesībām.

1960. gada turnīra ceturtdaļfinālā Ļubļanas “Union Olimpija” ar astoņiem Dienvidslāvijas izlases basketbolistiem ierindā rīdziniekiem bija nopietns pretinieks tikai pirmās spēles pirmajā puslaikā, kad, saskaņā ar tālaika koncepciju, ASK līderi palika uz rezervistu soliņa (37:42). Otrajā puslaikā cīņā iesaistījās arī Krūmiņš un Muižnieks, un pat bez sasirgušā Valdmaņa tika ielikts stabils pamats uzvarai divu spēļu summā – 95:79. Pēc mēneša Rīgā Ļubļanas komanda Rīgā tika uzveikta ar 79:63.

Pusfinālā ar Čehoslovākijas labāko komandu Prāgas “Slovan Orbis|” intriga tika likvidēta jau pirmajā mačā Rīgā – 82:55. Prāgā rezultāta starpība bija pieklājīgāka – 69:59.

Pirmajos divos Eiropas kausa izcīņas finālos Rīgas ASK pretim stājās Sofijas “Akademik” no Bulgārijas, kas tolaik Eiropas basketbolā bija otrā jaudīgākā lielvalsts pēc Padomju Savienības. Trešajā reizē gaidīja jauns izaicinājums, jo Sofijas komandu jau ceturtdaļfinālā no cīņas izsita Tbilisi “Dinamo”, kas turnīrā piedalījās kā iepriekšējā sezonā labākā Padomju Savienības klubu komanda. Gruzīni pusfinālā pārspēja Varšavas “Legia” vienību, kas iepriekš bija pārāka par “Barcelona”. Izšķirošajā divu spēļu sērijā par Eiropas kausu cīnījās latvieši un gruzīni, bet visvairāk priecājās Maskava – jebkāda iznākuma gadījumā franču laikraksta “L’Equipe” dāvātā balva nešķērsos lielvalsts robežu.

Pašiem iesaistītajiem gan motivācijas uzvarēt netrūka. Latviešiem vēl sūrstēja gan zaudējums spartakiādē, gan divus mēnešus iepriekš piedzīvotais zaudējums Tbilisi komandai PSRS čempionātā (66:67), kas ASK basketbolistiem “maksāja” medaļas. Vajadzēja revanšēties!

Pirmajā mačā Tbilisi ar stikla kupolu pārsegtajā brīvdabas laukumā ASK spēli sāka labākajā sastāvā un pretinieki priekšā turējās tikai līdz 9:11. “Ieraidīt bumbu ASK sargātajā grozā ir ļoti grūti, un rezultāts lēnām aug ASK labā,” laikraksta “Sporsa” speciālkorespondents Gunārs Briņķis dokumentēja  ASK uzvaru ar 61:51.

Arī 15. maijā Rīgā abām komandām aizsardzība bija labāka par uzbrukumu, tomēr neliels pārsvars visu laiku bija mājiniekiem – 20:13, 30:17, 45:40, 53:40 un visbeidzot 69:62.

No 1958. līdz 1960. gadam par trīskārtējiem Eiropas kausa ieguvējiem kļuva Jānis Dāvids,Alvils Gulbis, Oļģerts Hehts, Leons Jankovskis, Jānis Krūmiņš, Aivars Leončiks, Gundars Muižnieks, Valdis Muižnieks, Maigonis Valdmanis, Ivars Vērītis un treneris Aleksandrs Gomeļskis. Divas reizes kausa izcīnīšanā piedalījās Andris Bergs, Teobalds Kalherts un Gunārs Siliņš, pa reizei Gunārs Jansons, Juris Kalniņš un Juris Tauriņš.

“Viegli un patīkami ir ap sirdi, apzinoties, ka mūsu Padomju Latvijas galvaspilsētā – sirmajā Rīgā – glabāsies abi Eiropas kausi Uz veselu gadu! Skatītāji lēnām izklīst, aiznesdami līdzi cerību, ka kausi vēl ilgi atradīsies Rīgā,” uz optimistiskas nots reportāžu no lielā notikuma pabeidza Zigurds Mežavilks.

Saulainā pavasara cerības dzīvē piepildījās tikai daļēji. TTT meitenes 1960. gadā izcīnītajam pirmajām kausam līdz 1982. gadam pievienoja vēl 17 uzvaras. Savukārt Rīgas ASK starptautiskais veiksmes stāsts 1961. gada pavasarī aprāvās fināla duelī ar Maskavas CSKA, kad uz izbraukumā piedzīvoto pārliecinošo zaudējumu (62:87) Rīgā izdevās atbildēt tikai ar 66:61. Latvijas vīriešu basketbola zelta laiki bija beigušies.

Guntis Keisels

Attēlā: Rīgas ASK komanda ar trešo reizi izcīnīto franču laikraksta “l’Equipe” dāvāto Eiropas valstu čempionvienību kausu Rīgā, “Dinamo” sporta zālē, 1960. gadā. No kreisās: Leons Jankovskis, Maigonis Valdmanis, Gundars Muižnieks, Valdis Muižnieks, treneris Aleksandrs Gomeļskis, Aivars Leončiks, Andrejs Bergs, Ivars Vērītis, FIBA ģenerālsekretārs Viljams Džonss, laikraksta “l’Equipe” redaktors Pjērs Tesjē, Jānis Dāvids, Alvils Gulbis, Jānis Krūmiņš, Juris Kalniņš un Oļģerts Hehts. Foto: Zigurds Mežavilks (LSM krājums)

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!