Logo

LJBL: jubilejas torte ar 25 svecītēm

LJBL: jubilejas torte ar 25 svecītēm

Pirms 25 gadiem - 1992. gada 12. decembrī - pēc pasaules čempiona Valda Valtera iniciatīvas tika nodibināta SIA “Latvijas Jaunatnes basketbola līga”. Starp Latvijas spožākajām zvaigznēm ir basketbolisti, kuri ne dienu nav spēlējuši LBL, bet nav tādu, kuri nebūtu auguši līdz ar LJBL. 1993. gada sezonā pirmajā čempionātā piedalījās 49 komandas no 13 sporta skolām. 2018. gadā LJBL čempionātā startē 365 komandas, kuras pārstāv 48 organizācijas – pašvaldību un privātās sporta skolas.

Valdis Valters LJBL dibināšanas laiku atcerējās autobiogrāfiskajā grāmatā “Dumpinieks ar ideāliem” :

“Kad Valtera Basketbola skola iestrādājās, sāku skatīties, kur tad mani puikas varēs spēlēt? Padomju Latvijas basketbola jaunatnes sacensību sistēma bruka kopā, ārpus Rīgas komandas tikpat kā nebrauca, reizēm tikai sarakstīja protokolus – man tas bija pilnīgi nepieņemami. Papētīju, kā gadiem bija veidojusies VEF meistarkomanda un sapratu, ka no rīdziniekiem vien desmit elitārus basketbolistus neuztrenēšu, jo 70 procenti VEF spēlētāju bija nākuši no reģioniem. Tātad jaunatnes basketbolam vajadzēja iet ārā no galvaspilsētas. (..)

Jaunatnes līga bija mana ideja, kuras attīstīšanā ieguldīju ļoti daudz enerģijas, laika un naudas. Taču to realizēt palīdzēja daudzi. Tālis Freimanis, Irēna Krūmane, Valdis Garoza, Kārlis Graubics sniedza finansiālo atbalstu pašā līgas iesākumā. Ļoti noderēja Imanta Pļaviņa organizatoriskā darba pieredze. Bija mazie gariņi, kas paveica ikdienas darbus.

Rīgas sporta skolu treneri uzreiz nostājās asā opozīcijā pret LJBL ideju. Vecā sistēma bija balstīta uz to, ka viss notika galvaspilsētā. Rīdziniekiem tas bija izdevīgi. Droši vien bija arī kaut kādas finansiālas problēmas, kaut gan rīdziniekim bija grēks sūdzēties, jo Rīgas skolas vienmēr dzīvojušas labāk, nekā kolēģi reģionos. Varbūt kāds neticēja, ka es izdarīšu to, ko solīju. Varbūt bija arī kaut kādas personiskas antipātijas, kādu biju aizskāris ar saviem publiskajiem izteicieniem. (..)

Vislabākos sabiedrotos atradu reģionos – Valmierā, Ogrē, Liepājā, Ventspilī, Talsos, Līvānos. Visapkārt skanēja vaimanas par grūtajiem laikiem, bet basketbolā kūsāja dzīvība. Nokārtoju, ka LTV sezonas laikā bija 25 pārraides no Jaunatnes līgas spēlēm. Bērnus pēc uzvarām pieņēma mazo pilsētu mēri, popularitāte talantus vilka prom no volejbola, handbola. Braucām uz turnīriem ārzemēs. Ja arī skaļu uzvaru vēl nebija, vismaz bija pamats runāt, ka drīz, drīz tādas būs.(..)

Latviešiem ir raksturīgi iestigt sīkumos, un kaut lielās lietas pa to laiku uz priekšu nekustas. Es vienmēr esmu centies ignorēt kaut jādus sīkus radziņus un negludumus, lai tikai kuģis iet uz priekšu.Ja priekšā paceļas mūris, ir tikai divi varianti – vai nu sadragā to, vai ej darīt ko citu. Toreiz sadragāju, jo saskatīju savu misiju – veidojas jaunā Latvijas valsts un, kādu Basketbola sistēmu uzbrūvēšu, tāda tā darbosies ilgi. Neviens cits to nevarēja izdarīt, man pašam vajadzēja kaut ko basketbolam atstāt. (..) Toreiz izveidotā jaunatnes sistēma basketbolā joprojām funkcionē – gan līga, gan izlases. Tātad pamati bijuši pietiekami stabili, esmu uzcēlis māju, kura nesabrūk. Ar to lepojos visvairāk.”

P.S. Latvijas Jaunatnes basketbola līga sveic jubilejā visus bijušos un tagadējos dalībniekus, draugus un atbalstītājus! Lielo jubilejas torti ēdīsim martā – tradicionālās Talantu nedēļas noslēguma pasākumā.

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!