Logo

Valdemāra Baumaņa kausi Luīzei Šeptei un Edgaram Kaufmanim

Valdemāra Baumaņa kausi Luīzei Šeptei un Edgaram Kaufmanim

Latvijas Basketbola savienības Jaunatnes komisija par Latvijas Jaunatnes basketbola līgas labākajiem 2018. gada absolventiem atzinusi Ventspils “Spars” audzēkni Luīzi Šepti un Valmieras sporta skolas audzēkni Edgaru Kaufmani. 19.jūnijā abi laureāti kopā ar LJBL 2017./2018. gada sezonas labākajiem treneriem un tiesnešiem, jaunatnes basketbola atbalstītājiem, kā arī mācībās labākajiem basketbolistiem viesosies Saeimā, kur saņems tradicionālās balvas – “Sapņu komandas’1935” izveidotāja Valdemāra Baumaņa kausus.

Luīze Šepte dzimusi Ventspilī. Pirmajos skolas gados sportojusi dažādos pulciņos, kad mācījusies 4. klasē gandrīz vienlaikus sākusi trenēties basketbolā un tenisā, bet dažus gadus vēlāk izšķīrusies par labu basketbolam. “Man ir sportiski vecāki, kas paši spēlējuši basketbolu savam priekam. Arī pašai patika kustēties. Treneriem Dacei un Jānim Ļaksām iekritu acīs jau pirmajā nodarbībā. Dažus gadus centos savienot basketbolu un tenisu, bet basketbols piesaistīja vairāk. Tenisā vienai jātiek galā ar saviem pārdzīvojumiem, bet basketbolā ir komanda – ja kādā brīdī spēle neiet, partneres var atbalstīt. Pēdējos gados Ventspilī mūsu komandu trenēja Vents Kārkliņš. Sākumā bija grūti pierast pie citām prasībām, bet kopumā daudz iemācījos. Tāpat, kā no izlašu trenera Aināra Čukstes.”

Ventspils komandā Luīze bijusi izteikta līdere, bet titulus izcīnīt nav izdevies – Rīgas, arī Liepājas un Daugavpils komandas parasti bijušas pārākas. Izņemot 2016. gadu, kad U17 grupas turnīra ceturtdaļfinālā izdevies uzvarēt favorītes “Rīdzenes” basketbolistes un izcīnīt bronzas medaļas. “Tad bija lieli prieki – medaļa ar savējām! Pēdējos divus gadus mācījos Rīgā, Āgenskalna Valsts ģimnāzijā, trenējos “TTT Juniorēs”, bet, cik vien varēju, Jaunatnes līgas spēlēs pārstāvēju Ventspili.” Medaļa iegūta arī šogad – pat divas. Latvijas – Igaunijas līgā un Latvijas sieviešu čempionātā “TTT Juniores” izcīnīja 3. vietu un Luīze bija vienīgā, kas piedalījās visās 39 spēlēs, vidēji katrā nospēlējot gandrīz 30 minūtes un gūstot 10,3 punktus.

18 gadu vecumā Luīzei Šeptei aiz muguras jau divi Pasaules kausa izcīņas turnīri un četri Eiropas čempionāti Latvijas jaunatnes izlašu sastāvā un divas spēles sieviešu valstsvienībā, bet jūlijā gaida Eiropas U20 čempionāts. Vasaras slodze izlasēs – apgrūtinājums vai iespēja? “Iespēja! Luīze nešaubās. “Divi lielie čempionāti vasarā – tas nav viegli, bet nezinu, ko darītu, ja tā nebūtu. Garlaikotos... Katru vasaru esmu gaidījusi ar nepacietību. Arī pagājušo, kad vairāk nekā pusi sezonas izlaidu smaga savainojuma dēļ. Uztraucos vai pagūšu atgūt sportisko formu, bet viss izdevās. U19 Pasaules kausa izcīņas laikā vēl nebiju īsti pārliecināta par sevi, bet Eiropas čempionāta laikā jau biju aizmirsusi, ka iepriekš kaut kas sāpēja.”

Līdz šim izlasēs bijušas 4. un 5. vietas Eiropas čempionātos, bet pietrūkst medaļas. “Spēlējot kopā ar 1998. gadā dzimušajām meitenēm U16 čempionātā bijām piektās, U18 – ceturtās, tagad priekšā U20. Protams, centīsimies spert solīti uz augšu.” Nākamsezon Luīzi gaida debija ASV studentu basketbolā – “University of South Florida” komandā, kuras līdere ir Kitija Laksa. “Ilgi domāju, apsvēru arī iespēju mācīties Latvijā un spēlēt “TTT Rīga”, tomēr izšķīros braukt Ameriku. Labi, ka Kitija izstāstīja visu, kā notiek reālajā dzīvē, nevis solījumos vai cerībās. Nebūs viegli, bet ļoti interesanti.”

Edgars Kaufmanis dzimis Valmierā. “Tikai basketbols – citu variantu nebija,” Edgars atzīst, ka piederība basketbolistu dinastijai kopš četru gadu vecuma nav atstājusi iespēju izvēlēties citu ceļu sportā. Pirmie treneri bijuši vecāki – Eva un Alvils Kaufmaņi. Latvijas Jaunatnes basketbola līgā Valmieras komandas sastāvā kļuvis par četrkārtēju Latvijas čempionu, tradicionāli būdams viens no komandas līderiem. Pēdējos gados Valmieras kluba sastāvā trenējies un spēlējis Gata Meldera, Sanda Amoliņa, arī Roberta Štelmahera un Uvja Helmaņa vadībā. U16 un U18 izlašu sastāvā trīs reizes piedalījies Eiropas čempionātos.

2018. gada sezonas nogalē Edgars palīdzēja Valmieras komandai uzvarēt LJBL U19 grupas čempionātā un tika atzīts par finālturnīra vērtīgāko spēlētāju. Iepriekš sezonas lielāko daļu pavadīja ASV, mācoties vidusskolā un spēlējot basketbolu. “Gan treniņos, gan spēlēs iznāca spēlēt ar atlētiskiem puišiem, kas bija ātri kā Useins Bolts. Ticu, ka arī pats kļuvu ātrāks un spēcīgāks. Savukārt amerikāņi slavēja manu metienu un katrā mačā mudināja daudz uzbrukt, ko arī centos darīt. Domāju, ka esmu progresējis. Arī kļuvis pārliecinātāks par sevi.”

Patlaban Edgars U20 izlases sastāvā gatavojas Eiropas čempionātam, bet nākamsezon spēlēs ASV studentu līgā. “Ir daži piedāvājumi. Ceru, ka drīz būs konkrēta ziņa.”

Valdemārs Baumanis (1905-1992) bija Latvijas vīriešu valstsvienības pirmās spēles dalībnieks 1924. gadā, divkārtējs Latvijas čempions. Trīsdesmitajos gados vadījis ASK basketbola un futbola komandu. Latvijas basketbola valstsvienības sastādītājs un treneris pirmajā Eiropas čempionātā 1935.gadā Ženēvā, kur latvieši izcīnīja pirmo vietu un 1939.gadā Kauņā, kur Latvijas komanda finišēja otrā. Pēc Otrā pasaules kara dzīvojis Francijā un ASV, piedaloties trimdas latviešu sporta dzīvē.

Valdemāra Baumaņa vārdā nosauktos kausus Latvijas labākajiem jaunajiem basketbolistiem pasniedz kopš 1994.gada.

Ar Latvijas Basketbola savienības un Rīgas domas atbalstu skvērā pie "Daugavas" sporta nama top unikāls vides objekts - piemineklis Valdemāram Baumanim un Latvijas basketbola Slavas grozs.

Valdemāra Baumaņa balvas ieguvēji

Gads Meitenes Puiši
2018 Luīze Šepte Edgars Kaufmanis
2017  Digna Strautmane Artūrs Strautiņš 
2016  Paula Strautmane  Zigmārs Raimo 
2015  Kate Krēsliņa  Rauls Avenītis 
2014  Sigita Džarcāne  Anžejs Pasečņiks 
2013  Renāte Reine  Česlavs Mateikovičs 
2012  Guna Lagzdiņa  Kaspars Vecvagars 
2011  Anete Kiršteine  Dāvis Bertāns 
2010  Sabīne Niedola  Artjoms Butjankovs 
2008  Baiba Eglīte  Jānis Strēlnieks, Dairis Bertāns 
2006  Anete Horelika  Krists Pīternieks 
2003  Elīna Zīke  Rinalds Sirsniņš 
2002  Zane Eglīte  Gatis Jahovičs 
2001  Anete Jēkabsone  Kristaps Janičenoks 
2000  Dace Cinīte  Kaspars Cipruss 
1999 Dace Brumermane Raitis Grafs
1998 Anita Mikāle Raimonds Jumiķis
1997 Anita Mikāle Raimonds Vaikulis
1996 Gunta Baško Andris Umbraško
1995 Linda Eglīte Kaspars Kambala
1994 Kristiāna Kandere Kristaps Purnis

Komentāri (0)

Vēl nav komentāru, esi pirmais, kas komentē!

Seko mums!